„Udowodnij, że potrafisz” – pod takim hasłem w Szkole Podstawowej nr 5 w Kole Fundacja „Akademia Integracji – Praca, Edukacja, Sport” przeprowadziła zajęcia w ramach projektu. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie kolskiej „piątki” oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole.
Szermierz, medalista mistrzostw Europy i świata, paraolimpijczyk, a obecnie trener i współzałożyciel Fundacji „Akademia Integracji – Praca, Edukacja, Sport”, która wspiera rozwój niepełnosprawnych dzieci i młodzieży, Stefan Makowski, był gościem Szkoły Podstawowej nr 5 w Kole. Towarzyszyli mu członkowie kadry narodowej w szermierce na wózkach – mistrz Polski, medalista mistrzostw Europy, Rafał Treter oraz wicemistrz Polski, Michał Siatkowski.
O swojej pasji, a także o tym, jak niepełnosprawni potrafią pokonywać bariery, własne słabości, trudy codziennego życia, a także realizować się, spełniać marzenia i żyć pełnią życia opowiadali na swoich przykładach, a także przywołując historie innych znanych w świecie sportu i biznesu osób. Pierwsza część spotkania miała charakter wykładowy, z wykorzystaniem filmów oraz wystawy zdjęć, druga natomiast przybrała formę aktywnych ćwiczeń, podczas których młodzi ludzie, wraz z mistrzami w szermierce, mogli poznać postawy tej dyscypliny sportu.
Wizyta niepełnosprawnych szermierzy w Kole jest efektem wakacyjnego spotkania. – Dzięki jednemu z naszych uczniów i jego rodzicom, latem tego roku nawiązaliśmy kontakt z Fundacją „Akademia Integracji”. Miało to miejsce podczas wizyty w Rusinowicach, gdzie chłopiec przebywał na turnusie dla dzieci niepełnosprawnych. Członkowie fundacji byli tam z prezentacją, a ja z grupą znajomych na motocyklach odwiedziliśmy go, gdyż mu to obiecaliśmy. W taki sposób doszło do nawiązania współpracy, która owocuje tym, że dziś możemy u nas gościć paraolimpijczyków w szermierce – poinformował Tomasz Poniecki. Szczegóły współpracy oraz przygotowanie wizyty są natomiast zasługą nauczyciela wspierającego w SP nr 5, Ewy Ponieckiej, która czuwała również nad przebiegiem dzisiejszych warsztatów. – Warto też dodać, że nasza szkoła w zeszłym roku uczestniczyła w projekcie szkoły wspierającej uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Zdobyliśmy certyfikat. Jesteśmy taką placówką i w ramach działań realizujemy różne projekty i przedsięwzięcia – poinformowała, dodając, że aktualnie w SP nr 5 w Kole naukę pobiera 17 uczniów z niepełnosprawnościami.