Wspólny mazur na zakończenie I Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Polskich o Królewskie Koło [WIDEO]

0
491
Wspólnym mazurem zakończył się I Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich o Królewskie Koło. – Mamy nadzieję, że będzie to cykliczne wydarzenie.Powiedział pomysłodawca artystycznego przedsięwzięcia, Paweł Tomczyk – komisarz Regionu Wielkopolskiego Komisji ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF oraz kierownik, instruktor i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Koło”, Zespołu Tańca Ludowego „Brudzewiacy” i Wielkopolskiego Klubu Tańców Polskich przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
I Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich o Królewskie Koło rozpoczął się w miniony piątek warsztatami tańców wielkopolskich. Drugim etapem były eliminacje, a w sobotnie popołudnie odbyły się finały głównego konkursu oraz rywalizacja o puchar posła Leszka Galemby i nagrodę dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Kole. W niedzielny poranek natomiast miał miejsce konkurs kar mazurowych, a ostatnią odsłoną wydarzenia było wręczenie nagród i pucharów oraz pokazy zwycięzców w poszczególnych kategoriach.
Do Koła na premierową imprezę przyjechało kilkanaście zespołów tanecznych z całej Polski. Wśród nich byli tancerze z Poznania, Olsztyna, Warszawy, Dobrzyc, Siemiatycz, Malborka, Wronek, Gdańska, Tołwina oraz Kościelca. W konkursie wzięło udział 31 par oraz cztery kara mazurowe. Konkurs odbywał się z podziałem na kategorie wiekowe, a w każdej z nich z podziale na klasy taneczne.
Tancerzy oceniało profesjonalne jury, złożone z dyplomowanych instruktorów i choreografów z licencjami sędziowskimi Komisji ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej). Sędzią głównym był Jan Łosakiewicz – dyrektor, choreograf oraz instruktor Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. W jury zasiadali także: Jarosław Wojciechowski – dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, Milena Jurczyk – pedagog w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Gdańsku oraz dyrektor zespołu Pieśni i Tańca „Jantar” Uniwersytetu Gdańskiego, Mariusz Krupiński – kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia” z Olsztyna i Krzysztof Szyszko – kierownik, instruktor i choreograf w Zespole Pieśni i Tańca „Małe Podlasie” z Siemiatycz.
Organizatorami I Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Polskich o Królewskie Koło byli: Miejski Dom Kultury w Kole, Urząd Miejski w Kole, Starostwo Powiatowe w Kole, Miejski Dom Kultury w Kole, Zespół Pieśni i Tańca „Koło”, CIOFF oraz Wielkopolski Klub Tańców Polskich.