Wolontariusze z Lokalnego Centrum Wolontariatu w Kole uczestniczyli w warsztatach

0
295

Stowarzyszenie „Przyjaciele Świętego Mikołaja” jest inicjatorem utworzenia Lokalnego Centrum Wolontariatu. Przy współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu kolskie stowarzyszenie włączyło się w realizację projektu unijnego pn. „Aktywni i niezależni – zwiększenie samodzielności osób z niepełnosprawnością w subregionie konińskim”. Projekt dedykowany jest osobom z niepełnosprawnością oraz ich opiekunom faktycznym i powstał w odpowiedzi na niewystarczający stan usług społecznych w tym regionie.

W sali Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole, 13 lutego br., odbyło się szkolenie wolontariuszy, którzy uprzednio zadeklarowali chęć wspierania osób z niepełnosprawnością, ich opiekunów, osób starszych oraz innych grup będących w potrzebie. Inauguracja LCW miała miejsce 5 grudnia 2018 r.oku, kiedy obchodzony był Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Wolontariat w pierwszych krokach” – taki tytuł nosił pierwszy warsztat prowadzony przez pracowników Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO z Poznania, które zajmuje się rozwojem idei wolontariatu wśród młodzieży wspierającej osoby z niepełnosprawnością i osoby starsze. Podczas spotkania uczniowie definiowali, czym jest wolontariat, dyskutowali, jakie korzyści się z tym wiążą, odkrywali swoje predyspozycje osobowościowe oraz zastanawiali się, w jaki sposób te cechy mogą być użyteczne w ich pracy – Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, rozpoczął się cykl szkoleń dla wolontariuszy. Jest to etap przygotowania uczniów do pracy, ponieważ naszym zamiarem jest, aby młodzież najpierw dobrze poznała i określiła swoje możliwości i motywacje oraz wybrała odpowiadający jej zainteresowaniom charakter pracy, by następnie dobrze przygotowana, wraz z odpowiednimi umiejętnościami mogła pracować w środowisku. Co więcej, zależy nam nie tylko na wysokiej jakości pracy wolontariuszy, zapoznawaniu z tematyką niepełnosprawności, a także na kształtowaniu postaw obywatelskich wśród młodych ludzi wspomina Weronika Tomys z ROPS-u.

Podczas warsztatów dotyczących niepełnosprawności młodzież będzie uczyć się, jak bezpiecznie pokonywać przeszkody, z którymi na co dzień spotykają się osoby z niepełnosprawnościami, natomiast w trakcie szkoleń nt. Starości, przy użyciu symulatora starości, uczniowie przekonają się, jakie utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu mają osoby starsze i w jaki sposób można im pomóc. Zgodnie z harmonogramem, kolejne spotkania zaplanowane są na marzec br.

źródło i zdjęcia: Weronika Tomys, Stowarzyszenie „Przyjaciele Świętego Mikołaja”