Wojewoda nakazał wygasić mandat radnej Alicji Wapińskiej. Kolscy rajcy będą w tej sprawie obradować w środę, 2 sierpnia

1
325

Na środę, 2 sierpnia, przewodniczący Artur Szafrański zwołał posiedzenie Rady Miejskiej w Kole. Opublikowany na stronie Urzędu Miejskiego w Kole porządek obrad jest bardzo krótki. Najważniejszym jego punktem jest ten o podjęciu uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego.

A chodzi o Alicję Wapińską, która naruszyła art. 24f ustawy o samorządzie gminnym, mówiący o tym, iż „radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności”. Tymczasem rajczyni, jako prowadząca działalność gospodarczą, świadczyła usługi na rzecz Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Kole.

W uzasadnieniu załączonym do projektu uchwały widnieje informacja, iż wojewoda wielkopolski pismem wezwał Radę Miejską w Kole do podjęcia uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnej Alicji Wapińskiej z przyczyn naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z prowadzeniem działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy.

Za dwa tygodnie wspomniana uchwała będzie przedmiotem obrad kolskich radnych. Czy zostanie podjęta? O tym przekonamy się w środę, 2 sierpnia. Ważne jest jednak to, że jeśli rajcy nie podniosą rąk na „tak”, to mandat radnej – zarządzeniem zastępczym – wygasi wojewoda wielkopolski.

Zgodnie z art. 384, paragraf 1. Kodeksu wyborczego, od uchwały o wygaśnięciu mandatu radnego zainteresowanemu przysługuje skarga do sądu administracyjnego.

Po wyczerpaniu całej procedury związanej z wygaśnięciem mandatu, w okręgu wyborczym, w którym mandat został wygaszony, przeprowadzane są wybory uzupełniające.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

1 KOMENTARZ

  1. Skoro Wojewoda jako organu nadzoru stwierdził naruszenie prawa przez radną, to głosowanie na wygaszeniem mandatu powinno być tylko formalnością. Nie wyobrażam sobie innego głosowania przez radnych. Umowę z miejską spółka podpisała pojedyńcza radna jako przedsiebiorca a nie cała Rada Miasta. Jeśli radna jest innego zdania to niech się sama broni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here