Wirus jest coraz bliżej. Zagrożenie jest bardzo realne

0
666
DSC01295

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Kole odbyła się konferencja na temat afrykańskiego pomoru świń w kontekście realnego zagrożenia dla gospodarki. Spotkanie zorganizowane zostało przez Starostwo Powiatowe w Kole oraz Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kole i miało celu przekazanie informacji o konieczności podjęcia działań ochronnych, w szczególności przestrzegania przez hodowców świń oraz myśliwych z terenu powiatu kolskiego dokonujących odstrzału dzików, zasad bioasekuracji.

Oprócz rolników i myśliwych w konferencji uczestniczyli także poseł Leszek Galemba, kierownicy powiatowych służb mundurowych, inspekcji sanitarnej, a także instytucji rolniczych.

Jednym z prelegentów był powiatowy lekarz weterynarii z Parczewa, Piotr Kicman, który w oparciu o własne doświadczenia, przedstawił zebranym praktyczne aspekty postępowania na obszarze objętym restrykcjami w związku z zagrożeniem ASF.

Afrykański pomór świń (ASF) stanowi w Polsce rosnące zagrożenie. W ostatnim czasie na terenie naszego kraju potwierdzono kolejne ogniska u dzików i świń, a wirus tej choroby systematycznie się rozprzestrzenia. Zagrożenie jest bardzo realne. Starosta kolski wyraził dziś opinię, że nie pytamy, czy do nas dotrze, tylko kiedy się to stanie. Dotychczas sprawa dotyczyła wschodnich części Polski po województwo mazowieckie. Od zeszłego tygodnia wirus, nie wiadomo jak, ale przeniósł się o 300 km na zachód, i w tej chwili atakuje Wielkopolskę od strony województwa lubuskiego, a także Dolny Śląsk. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo wystąpienia, mam nadzieję, że tylko u dzików, jednostki chorobowej na terenie całej Wielkopolski powiedział Radosław Namyślak.

Wystąpienie ASF skutkuje nie tylko narażeniem gospodarstw utrzymujących świnie na olbrzymie straty finansowe związane ze zwalczaniem ognisk choroby, ale także ograniczeniem sprzedaży i wywozu świń i mięsa wieprzowego, zarówno w kraju jak i poza jego granice.

ASF jest chorobą gospodarczą, która nie może przenieść się na człowieka, lecz tylko i wyłącznie na świnie oraz dziki.