Widokówki przedstawiające dawne Koło trafiły do naszego muzeum

0
296
81043418_2828033943922756_7373500713042706432_o

To zasługa burmistrza Krzysztofa Witkowskiego i Rady Miejskiej w Kole. Dzięki ich decyzji dawne widokówki miasta powiększyły zasoby kolskiego Muzeum Technik Ceramicznych. Gromadzona i nabywana w kraju i zagranicą przez kilkanaście lat przez Roberta Krysztofowicza kolekcja 197 pocztówek została zakupiona za dotację celową dla muzeum z budżetu miasta. Unikalny zbiór zawierający historię Koła na kartach pocztowych składa się z oryginalnych widokówek wydawanych od początku do połowy XX wieku.

Zbiór zawiera bardzo cenne egzemplarze. Niektóre z nich warte są 500, a nawet 800 złotych za sztukę. Dla badacza przeszłości widokówki są niezwykle ważne jako źródło wiedzy o przemianach architektury, zabudowy, a także życia społecznego. Można je porównać do zwierciadła, w którym możemy zobaczyć, jak dawniej wyglądało nasze miasto. Ze względu na ich bogactwo ikonograficzne stają się cennymi dokumentami, ale również ukazują nam niejednokrotnie rąbek życia ówczesnych mieszkańców. I to jest w nich fascynujące powiedział kolski włodarz.

Fotografie znajdujące się na pocztówkach pokazują nam miejsca, które do dzisiaj już się nie zachowały. To synagogi, teatr miejski, kolskie mosty, przystań wioślarska. – Oprócz tego na ich odwrocie znajdują się pisane ręcznie teksty korespondencji, pieczęcie i znaczki pocztowe. Zależało mi na tym, aby kolskie pocztówki znalazły się w jednym miejscu. Uważam, że muzeum jest odpowiednie, by o nie zadbać i udostępnić je zainteresowanym dziejami naszego miasta, tym bardziej, że posiada już w swoich zbiorach kilkanaście takich dawnych widokówek dodał burmistrz.

Podziękowania władzom miasta za dbałość o dziedzictwo kulturowe i sfinansowanie zakupu kolekcji złożył dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole Tomasz Nuszkiewicz.

źródło i zdjęcia: MTC w Kole, Urząd Miejski w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here