W walentynki… o kobietach w średniowiecznej Polsce

0
148
IMG_6443

Koło gościło prelegentów i słuchaczy konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego z siedzibą w Kowalu, którego nasze miasto jest członkiem. Jak przyznał burmistrz Krzysztof Witkowski, możliwość spotkania naukowców oraz miłośników historii w miejskim ratuszu, było dla naszego miasta wielkim zaszczytem. Konferencja odbyła się wczoraj, a to oznacza, że tematowi „Kobiety w społeczeństwie Polski średniowiecznej” towarzyszyła walentynkowa atmosfera.

Komitet naukowy konferencji stanowili prof. dr hab. Antoni Barciak z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. dr hab. Stanisław Kunikowski z Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku i dr hab. Barbara Kowalska z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, a współorganizatorem, oprócz ww. stowarzyszenia oraz kolskiego włodarza, było Włocławskie Towarzystwo Naukowe.

W kręgu zainteresowanie prelegentów, którzy wygłosili referaty, znalazły się tematy związane z doświadczeniami panny szlacheckiej i późnośredniowiecznej w Polsce, zdrowotnych i psychospołecznych aspektach funkcjonowania kobiet w średniowieczu, świętą Kingą – władczynią, świętą i fundatorką, kobiety w okresie średniowiecza w świetle życia i działalności św. Mechtyldy von Hackeborn oraz klasztoru w Helfcie, seksualność kobiet w średniowieczu, ubiór i moda kobieca w średniowiecznej Polsce, literackie obrazy Nawojki z Dobrzynia – pierwszej średniowiecznej emancypantki polskiej oraz wizerunek kobiety w malarstwie średniowiecznym.

Wśród prelegentów znaleźli się wykładowcy kilku uczelni: Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także członkowie Włocławskiego Towarzystwa Naukowego.

zdjęcia: Urząd Miejski w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here