W niedzielę będziemy wybierać prezydenta. Od północy cisza wyborcza

0
58
wybory-1

To będą wybory w czasie epidemii i trzeba o tym pamiętać. Niezbędne są maseczki, dobrze jest mieć własny długopis. Przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi wszystkie komisje obwodowe w Wielkopolsce zostały wyposażone w środki ochrony indywidualnej. System umożliwiający samorządom zamawianie bezpłatnych środków ochrony indywidualnej na I turę wyborów prezydenckich dla członków obwodowych komisji wyborczych przygotowało Ministerstwo Zdrowia wraz z jednostkami samorządu terytorialnego oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Materiały zostały rozdysponowane przez urzędy wojewódzkie we współpracy z MSWiA. – Zapotrzebowanie na środki ochrony indywidualnej na I turę wyborów było wśród wielkopolskich samorządów spore. Zapewniam jednak, że wszystkie wnioski zostały zrealizowane przez nas w pełnym zakresie. Zależy nam na bezpieczeństwie członków komisji i wszystkich osób głosujących w wyborach. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i dalsze prośby, będziemy do państwa dyspozycji przez cały ten czas – powiedział Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

Do 2 189 obwodowych komisji wyborczych w 226 gminach w Wielkopolsce trafiło 108 900 maseczek jednorazowych, 17 137 przyłbic, 218 900 rękawiczek i 32 835 litrów płynu.

Kampania wyborcza dobiega końca. Potrwa jeszcze tylko kilka godzin. O północy zacznie się cisza wyborcza, która potrwa aż do zamknięcia lokali wyborczych, czyli do niedzieli 28 czerwca br., do 21.00.

W dniu wyborów, tj. 28 czerwca br., lokale wyborcze będą otwarte od 7.00 do 21.00. Na karcie do głosowania, w kolejności alfabetycznej, znajdziemy imiona i nazwiska 11 kandydatów na urząd prezydenta RP. Aby oddać ważny głos, trzeba postawić znak X (dwie przecinające się linie) przy jednym nazwisku.

W powiecie kolskim uprawnionych do głosowania jest 69 597 osób, najwięcej w Kole – 17 404 osoby, najmniej w gminie Chodów – 2 576 osób.

Jeżeli w niedzielnych wyborach żaden z kandydatów nie otrzyma wymaganej liczby głosów. tj. ponad 50 procent wszystkich oddanych głosów, dwa tygodnie później, czyli 12 lipca br., odbędzie się II tura wyborów, w której udział wezmą dwaj kandydaci z największą liczbą głosów uzyskanych w I turze.


źródło: WUW w Poznaniu, wybory.gov.pl