W kolskim DPS-ie pobrali próbki do badań na obecność koronawirusa

0
139
IMG_20200518_174057

Osiem wojskowych karetek wymazowych jeździ do wielkopolskich domów pomocy społecznej w celu przebadania wszystkich podpieczonych oraz pracowników. Wsparły one 14 działających już karetek systemowych. Akcję obsługują żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To efekt współpracy wojsk i służb wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka.

Dziś akcja pobierania próbek na obecność koronawirusa odbyła się wśród pracowników i mieszkańców Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Poniatowskiego w Kole. Badaniem objęte zostały 183 osoby. Od wielu dni pozostawaliśmy w kontakcie z Wydziałem Polityki Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, jako zleceniodawcy badań. W ubiegłym tygodniu ustalany był termin poboru wymazów. Sytuacja zmieniała się jednak dość dynamicznie i ostatecznie w miniony piątek, 15 maja br., otrzymaliśmy wiadomość, że dziś, tj. 18 maja, materiały do badań będą u nas pobierane – poinformowała dyrektor DPS-u w Kole Mariola Frankowska-Rabsztyn. – Wymazy pobierało czterech medyków wojskowych z 125. Batalionu Lekkiej Piechoty z Leszna. Próbki pobrane zostały od wszystkich 108 mieszkańców domu oraz 75 pracowników. Pierwotnie zgłoszonych było 76, ale jedna osoba aktualnie przebywa na zwolnieniu lekarskim i ten pracownik się nie pojawił. Zatem na zgłoszone 184 osoby wymazy zostały pobrane od 183. Każdy z pracowników otrzymał pisemną informację z instrukcją postępowania. Na nią był naklejany indywidualny kod pracownika. Każdy ma możliwość śledzić swoje wyniki na stronie internetowej. Sama procedura pobierania materiału do badań przebiegła sprawnie, aczkolwiek towarzyszyło temu nieco emocji. Mieliśmy jednak ten komfort, że o przyjeździe zespołu wymazowego byliśmy poinformowani wcześniej i mogliśmy porozmawiać z mieszkańcami naszej placówki, by ich do tego przegotowywać. Teraz natomiast pozostaje tylko czekać na wyniki badań – dodała dyrektor DPS-u, zaznaczając, że pozostaje także w stałym kontakcie z PSSE w Kole oraz władzami samorządu powiatowego.

Zgodnie z informacją otrzymaną z PSSE w Kole, jutro, tj. 19 maja br., wymazy pobierane będą od pensjonariuszy oraz personelu DPS-u prowadzonego w Kole przez Siostry Orionistki oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbiu. W pierwszej placówce mają być pobrane 92 próbki, w drugiej – 22.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here