W hołdzie powstańcom uczcili 157. rocznicę bitwy pod Cieplinami

0
105
IMGP1949

W kościele pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Modzerowie oraz w Lucynowie, przed pomnikiem w hołdzie bohaterom powstania styczniowego walczącym w bitwie pod Cieplinami 10 lutego 1863 roku, odbyły się tegoroczne uroczystości upamiętniające 157. rocznicę narodowowyzwoleńczej potyczki. W intencji poległych w walce o niepodległość odprawiono mszę świętą, której przewodniczył ks. prof. Leonard Fic z Izbicy Kujawskiej, a nabożeństwu towarzyszyło przypomnienie historycznych wydarzeń oraz wystąpienia gości.

Po nabożeństwie uczestnicy rocznicowych obchodów udali się do Lucynowa, gdzie odśpiewali hymn narodowy, modlili się za powstańców, a delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed obeliskiem. Następnie burmistrz Izbicy Kujawskiej Marek Dorabiała udekorował biegaczy i cyklistów biorących udział w kolejnej edycji Biegu Powstania Styczniowego.

W uroczystościach, podobnie jak w latach ubiegłych, udział brała także delegacja samorządowców z gminy Babiak.

Czytaj także: Bieg, modlitwa i wspomnienie powstańców w 156. rocznicę bitwy pod Cieplinami

Warto przypomnieć, że gmina Babiak, w trosce o miejsce pamięci narodowej, w 2017 roku, z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymała pomoc finansową na przebudowę pomnika powstańców styczniowych w Lucynowie. Dzięki tej pomocy udało się zrekonstruować pomnik tak, by kształtem i materiałem był jak najbliższy temu sprzed 100 lat.

Więcej czytaj: Gmina Babiak, dzięki pomocy z ministerstwa, przywróci dawny wygląd pomnika ku czci powstańców

źródło i zdjęcia: Urząd Gminy Babiak, Piotr Kubiak

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here