W gminie Babiak, w tym roku, już 12 psów trafiło do adopcji

0
480

Ustawa o ochronie zwierząt nakłada na gminę obowiązek corocznego uchwalania programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Gmina Babiak także stanęła przed tą koniecznością. Samorząd ma podpisaną umowę ze schroniskiem „Zielone pole” w Ostrowitem. Ponadto urząd prowadzi punkt czasowego przetrzymywania zwierząt w Poloniszu. Ma przy tym podpisaną umowę na wyłapywanie bezdomnych czworonogów oraz z zakładem weterynaryjnym świadczącym usługi medyczne. Gmina dofinansowuje w 50 procentach koszty sterylizacji zwierząt domowych, a także wspiera poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych pupili. Umożliwia również umieszczanie ogłoszeń na stronach internetowych i współpracuje z wolontariuszami.

Na terenie gminy Babiak, w 2018 roku, odłowiono 24 psy. Aż 22 zostały adoptowane, a 5 wróciło do prawowitych właścicieli. 46 osób skorzystało z dofinansowania kastracji swojego czworonoga. Jeden psiak trafił do schroniska. Na wszystkie zadania związane z ochroną zwierząt, w ubiegłym roku, samorząd wydał 26.248 zł.

W tym roku już odłowiono 11 piesków. 12 trafiło do nowych domów adopcyjnych, a 3 wróciły do swoich opiekunów. Jeden został odwieziony do schroniska. 24 osoby skorzystały z 50-procentowego dofinansowania do sterylizacji domowego zwierzęcia.

Podczas marcowej sesji babiaccy radni zajęli się też uchwałami związanymi z odpadami komunalnymi. Od 2013 roku, odkąd przepisy tego wymagają, zapisy odnośnie selektywnego zbierania odpadów muszą być do nich dostosowywane. W związku z tym w regulaminie gminy Babiak musiały znaleźć się adnotacje odnośnie zbiórki odpadów biodegradowalnych. Mieszkańcy wsi sprzeciwiają się temu z wiadomych powodów. Frakcja ta jest bowiem taką, z którą właściciele pół i łąk spokojnie by sobie poradzili. Niestety, przepisy w tym zakresie stanowią jednoznacznie. W gminnym programie znalazł się także zapis o selektywnej zbiórce popiołu.

Przy okazji procedowania tej uchwały wójt Wojciech Chojnowski zwrócił uwagę na obowiązek dbania o środowisko. Zdarza się bowiem, że w kanalizacji znajdują się odpady, które powinny trafiać do kontenerów albo na śmieci zmieszane, albo segregowane. Ponadto w toku krótkiej wymiany zdań padła informacja, że niewykluczone, a nawet pewne są w niedalekiej przyszłości podwyżki opłat za odbieranie odpadów komunalnych.

Podczas marcowej sesji babiaccy radni zmienili także statuty 30 sołectw, dostosowując ich zapisy do obowiązujących przepisów. Podobnym zabiegom poddali uchwały w sprawie poboru opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz podatków rolnego i leśnego w drodze inkasa oraz wyznaczenia inkasentów i określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso. Zmienili również, poprzez nieuaktualnienie, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla sołectwa Żurawieniec i ulicy Zielonej w Babiaku.