W gminie Babiak, w 2019 roku, zakładają prace aż przy 25 inwestycjach drogowych

0
217
Niepokój i obawy towarzyszyły babiackim samorządowcom w chwili, gdy przystępowali do uchwalania budżetu na 2019 rok. Stało się tak ze względu na fakt, że nie jest jeszcze przyjęty budżet państwa, tymczasem uzależnienie gminy w zakresie dochodów i wydatków od państwowych subwencji i dotacji jest znaczny. Martwi mnie, że Senat RP budżetem ma się zając dopiero 24 stycznia. A to z kolei oznacza, że kwoty, które otrzymaliśmy od ministra finansów, wojewody i innych instytucji, które wydatkują środki z budżetu państwa, to kwoty prowizoryczne. Zatem możliwe jest, że w sposób znaczący mogą się zmienić. Miejmy tylko nadzieję, że będą się zmieniać w sposób rosnący, a nie malejący powiedział wójt, Wojciech Chojnowski, dodając, że w odniesieniu do gminy Babiak sprawa dotyczy kilkunastu milionów złotych. Nie mogę zatem w tej chwili mówić optymistycznie, bo o realizację naszego budżetu w 2019 roku nieco się martwię, ale mam nadzieję, że jednak wszystko dobrze się ułoży, a my te ponad 30 mln zł, a może nawet blisko 40 wydamy i ostatecznie z realizacji planu finansowego, nie tylko my, ale także nasi mieszkańcy, będziemy zadowoleni.
Oprócz niepokojów związanych z wizją dużego wzrostu kosztów związanych z zaopatrzeniem gminy w energię, zmianami w oświacie, dotyczącymi mniejszej liczby oddziałów w szkołach podstawowych od września 2019 roku, które będą skutkować mniejszą subwencją przy takich samych kosztach utrzymania szkół, oraz braku współpracy z powiatem w realizacji zadań związanych z usuwaniem azbestu, co niewątpliwie jest niekorzystne dla mieszkańców i środowiska, podczas sesji w Babiaku pojawiły się jednak optymistyczne akcenty. Chodzi o ilość przedsięwzięć drogowych, które samorząd ma w planach realizować w różnym stopniu zaawansowania prac. – To nie jest budżet, z którego się specjalnie raduję, ale cieszy mnie jedna kwestia, na którą chciałbym państwu zwrócić uwagę. Chodzi o zadania inwestycyjne. Dostrzeżecie państwo rekord w zakresie przedsięwzięć drogowych. To 25 pozycji. Uwzględnione zostały wszystkie propozycje soleckie. Teraz to będzie nasz wspólny kłopot, jak uzupełnić kwoty o większe od tych, które są już zapisane. Zakres kilku z zadań będzie ograniczał się do przygotowania inwestycji, czyli wykupu gruntów, opracowania map itp., bo na to nas na razie stać poinformował włodarz, dodając też informacje o planach w zakresie składania wniosków o kolejne dotacje.
Ostatecznie plan finansowy gminy Babiak w zakresie dochodów wynosi 32 734 673 zł. Po stronie wydatków widnieje natomiast 34 343 227 zł, z czego na zadania majątkowe przeznaczonych ma być 2 690 971 zł.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here