W gminie Babiak podatki idą w górę o inflację

0
231
Nad podatkami, które w 2019 roku będą obowiązywać w gminie Babiak, debatowali lokalni radni. Podczas grudniowej sesji przyjęli pakiet uchwał dotyczących taks od środków transportu, gruntów i nieruchomości oraz zatwierdzili podstawę do naliczania podatku rolnego.
Zmiany są bardzo niewielkie i w zasadzie znajdują odbicie we wzroście stopy inflacji. Ogólnie opłaty wzrosną o niecałe 2 procent.
Zaproponowane przez wójta Wojciecha Chojnowskiego stawki, które wcześniej były przedmiotem dyskusji na posiedzeniu komisyjnym – co prawda niejednogłośnie – ale zostały przyjęte. W toku dyskusji i ustaleń rajcy zdecydowali, że od 1 stycznia za 1 mkw. gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej mieszkańcy gminy Babiak zapłacą 0,86 zł. Opłata za 1 ha pod jeziorami wynosić będzie 4,71 zł, a w przypadku pozostałych gruntów 1 mkw. będzie kosztować 0,22 zł.
Właściciele budynków mieszkalnych, w 2018 roku, zapłacą 0,70 zł za mkw. Podatek od obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosić będzie 16,20 zł za mkw., a od nieruchomości, w których prowadzony jest obrót kwalifikowanym materiałem siewnym – 10,98 zł za mkw. Budynki związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych zostały obciążone opłatą w 4,78 zł, a wszystkie pozostałe – w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje – będą wymagały uiszczenia 4,37 za mkw.
W zakresie środków transportowych wzrost podatków także odnosi się do inflacji. Bez korekty pozostał podatek od budowli, który nadal wynosi 2 procent ich wartości.
Zmieniła się natomiast stawka podatku rolnego, który jest obliczany na podstawie średniej ceny za kwintal żyta w ostatnich 11 kwartałach. W przyszłym roku obowiązywać będzie nowa kwota. Przez kilka lat w gminie Babiak obowiązywała stawka 50 zł. W 2019 będzie to 52 zł za 1 dt.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here