W Brdowie… wirtualnie przepłynęli Noteć!

0
222

W sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Brdowie, wczoraj, tj. 23 lutego br., odbyło się niecodzienne wydarzenie. Młodzieżowy Klub Sportowy „Brdów”, razem z Zespołem Szkół w Brdowie, zrealizowali projekt pod hasłem „Przez Noteć dla Niepodległej. Wirtualnie przez Noteć”. Zebrani zawodnicy na siedmiu ergometrach, w ciągu 6 godzin, przepłynęli Noteć – od jej źródeł do ujścia, czyli 388 km lub 391 metrów. Celem wspólnej zabawy było przede wszystkim wyciągnięcie z domu dzieci, młodzieży i całych rodzin, promocja wioślarstwa w gminie Babiak i powiecie kolskim oraz uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz powstania wielkopolskiego, co wpisuje się w program wychowania patriotycznego brdowskiej szkoły.

Wspólne pływanie rozpoczęło się o 10.10, po powitaniu przez organizatorów, i trwało do godziny 16.25. W sumie wszyscy chętni przepłynęli łącznie 438 km 688 metrów, co oznacza więcej o 50 km 688 metrów.

Aby pokonać taką odległość w ciągu 6 godzin potrzeba było wielu zawodników. W wydarzeniu wzięło udział 167 uczestników, od kilkuletnich do seniorów. Ku radości organizatorów, wśród chętnych do sprawdzenia się na ergometrze były całe rodziny, drużyny z różnych instytucji, organizacji z powiatu kolskiego i innych powiatów. Na liście startowej znalazły się osoby m. in. z: Brdowa, Babiaka, Polonisza, Radoszewic, Bogusławic, Psar, Bugaja, Wiecinina, Lubotynia, Zakrzewa, Świętosławic, Koła, Powiercia, Izbicy Kujawskiej, Inowrocławia, Włocławka, Bydgoszczy, Gliwic. Obok rodzinnych i indywidualnych startów były także starty grupowe. Zorganizowane grupy reprezentowały różne stowarzyszenia lub instytucje. Wśród nich były: OSP Brdów, OSP Babiak, Urząd Gminy Babiak, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Babiaku, Klub „Nałęcz” Babiak, rodzice dzieci z Przedszkola w Babiaku, Zespół Szkół w Brdowie, sekcja tenisowa Uczniowskiego Klubu Sportowego w Brdowie, MKS „Brdów”, „Capri” Brdów, LO im. Jana Kasprowicza w Izbicy Kujawskiej, LO im. Kazimierza Wielkiego w Kole, Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie, Regionalny Klub Sportowy LOTTO-Bydgostia w Bydgoszczy, Szkoła Podstawowa nr 1 w Izbicy Kujawskiej, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu, Wojsko Polskie, Szkoła Podstawowa w Babiaku, Przedszkole w Brdowie i Uczniowski Klub Sportowy „Budowlanka” w Inowrocławiu. Wśród uczestników znalazła się również absolwentka i wychowanka brdowskiej szkoły, Małgorzata Strybel, odnosząca sukcesy wioślarskie na arenie krajowej i międzynarodowej.

Tempo wiosłowania było wysokie. Liczba przepłyniętych wirtualnie kilometrów liczona była co 30 minut. Średnio w 12 cyklach pomiarowych przepływano 36,5 km. W dwóch cyklach półgodzinnych przepłynięto ponad 40 km. Przez żaden moment wydarzenia ergometry nie czekały na zawodników. To zawodnicy w długiej kolejce czekali, by usiąść na ergometrze i popłynąć. Rekordziści w półgodzinnym cyklu przepłynęli ponad 6 km. Po przepłynięciu dowolnej liczby metrów lub kilometrów uczestnik otrzymywał od organizatorów specjalny certyfikat i okolicznościowy długopis. Czekał także gorący posiłek oraz wyroby mleczne ufundowane przez sponsorów, a także ciasta upieczone przez członkinie MKS „Brdów”. Pierwszą pomoc przedmedyczną wraz ze sprzętem zapewnili przeszkoleni druhowie z OSP Brdów i OSP Babiak. W przygotowaniu sprzętu i obsługi elektronicznej uczestniczył trener Lotto-Bydgostia, Patryk Glaza.

Organizatorzy i sponsorzy ufundowali cztery puchary. Dyrektor Zespołu Szkół ufundował puchar dla najmłodszego uczestnika. Przypadł on Kornelii Drubkowskiej z Izbicy Kujawskiej. Prezes MKS „Brdów” ufundował puchar dla najliczniejszej organizacji lub instytucji biorącej udział w wydarzeniu. Otrzymał go OSP BRDÓW. Najliczniejszą grupą był MKS „Brdów”, ale organizatorzy uznali, że nie będą przyznawać sobie pucharu, bo przecież liczy się promocja. Dwa kolejne puchary zakupili sponsorzy. Puchar dla najliczniejszej rodziny otrzymała rodzina Jabłońskich z Brdowa. Cztery rodziny miały taką samą liczbę uczestników. O wyborze jednej zdecydowało losowanie. Ostatni czwarty puchar dla najstarszego uczestnika otrzymał Zbigniew Kolenda z WTW Włocławek.

Patronat medialny zapewniły Przegląd Kolski oraz portal okrągłemiasto.pl. Miłą niespodziankę sprawił jeden z członków MKS „Brdów”, Przemysław Bukowicki, który ufundował puchar i wręczył go organizatorom za przygotowanie wydarzenia. – Projekt „Przez Noteć dla Niepodległej. Wirtualnie przez Noteć” wpisuje się w wychowanie patriotyczne, bo jednym z jego celów jest uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości i powstania wielkopolskiego. W różny sposób staramy się docierać do uczniów, by poruszyć i kształtować postawę patriotyzmu. Pomysł okazał się sukcesem, bo wokół niego i jego realizacji udało się zgromadzić szerokie grono uczniów, rodziców, przedstawicieli instytucji oraz organizacji nie tylko z Brdowa, ale także z gminy Babiak, powiatu kolskiego i jeszcze szerzej. Za wszystko dziękujemy – powiedział dyrektor ZS w Brdowie, Dariusz Racinowski. – Organizując akcję mieliśmy obawy, że może być problem z przejechaniem 388 km, że zabraknie nam chętnych do wiosłowania. Ale się nie potwierdziły. Chętnych było tylu, że w czasie 6 godzin przepłynęliśmy Noteć i popłynęliśmy dalej o 50 km. Po raz kolejny mieszkańcy Brdowa, naszej gminy i powiatu kolskiego nas bardzo mile zaskoczyli – dodał prezes MKS „Brdów”, Bartosz Mikołajczyk.

źródło i zdjęcia: MKS „Brdów”, ZS w Brdowie

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here