W Brdowie grzyby w roli głównej

0
94
75472868_2524653084436126_3399763826520883200_n

Członkowie Młodzieżowego Klubu Sportowego „Brdów” po raz kolejny zorganizowali konkurs na potrawę. Jako że grzyby obficie obrodziły, tegoroczne spotkanie kulinarne im właśnie poświęcono. Celem spotkań kulinarnych jest promocja dobrej i smacznej kuchni, przypomnienie starych przepisów babć oraz ukłon w stronę kuchni regionalnej. Przy okazji spotkań kulinarnych organizatorzy sięgają do skarbnicy literatury polskiej i zwyczajów ludowych związanych z kuchnią oraz jedzeniem.

Dariusz Racinowski odczytał fragment Księgi III „Pana Tadeusza” opisujący grzyby oraz przypomniał zwyczaje ludowe związane z ich zbieraniem i przetwarzaniem, a uczestnicy przygotowali specjały z grzybów bądź inne, których składnikiem były te przysmaki. Ciekawych pomysłów nie zabrakło. Panie gospodynie i jeden pan przygotowali m. in. łazanki z kapustą oraz grzybami, pieczeń rzymską z grzybami, wątróbkę z grzybami i cebulą, gulasz z grzybami, grzybowe koreczki, zupa grzybowa z makaronem, karkówka z grzybami, sałatkę z pieczarkami. Na deser przegotowano wspaniałe ciasta. Hitem były borowiki z ciasta. Wszyscy uczestnicy, w dowód uznania, otrzymali małe zestawy przypraw niezbędnych w naszej kuchni.

Po części oficjalnej, czyli prezentacji potraw, nastąpiła część druga – degustacja. W jej trakcie, jak zwykle, panie wymieniały się przepisami na potrawy, które przygotowały. – Polacy uwielbiają grzyby zbierać i je jeść. Stąd też pomysł, by tegoroczne spotkanie kulinarne oparte było o grzyby. Są one bowiem wdzięcznym i smacznym składnikiem wielu potraw – powiedział Dariusz Racinowski. – Mimo iż grzyby nie mają może wielu składników odżywczych, to jednak w naszej kuchni trudno sobie wyobrazić wiele potraw bez nich. Ich aromat nadaje smak wielu specjałom – dodał Bartosz Mikołajczyk.

źródło i zdjęcia: MKS Brdów

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here