W Babiaku radni ustalili stawki podatków na 2021 rok

0
105

Dla samorządów nadszedł czas uchwalania stawek podatków i opłat lokalnych, które będą obowiązywać w przyszłym roku. Podczas minionej sesji zrobili to babiaccy radni. – Najważniejsze jest to, że minimalnie podnosimy stawki podatku od nieruchomości. Są to zmiany kosmetyczne wynikające ze zmian, które zaproponowało ministerstwo finansów. Zwracam też uwagę, iż opodatkowanie poważnego podatnika, jakim są osoby prowadzące działalność gospodarczą, pozostaje na niskim poziomie. Proponujemy 17,49 przy stawce maksymalnej przekraczającej 23 złote mówił wójt gminy Babiak Wojciech Chojnowski. – Podatek od nieruchomości jest poważnym źródłem dochodów naszej gminy. Największy jest od budowli, który wynosi 2 procent od wartości. I wspieramy inwestorów, by tych budowli było na terenie naszej gminy jak najwięcej – dodał włodarz.

W przyszłym roku za 1 mkw. gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej mieszkańcy gminy Babiak zapłacą 0,94 zł (było 0,89 zł). Taksa za 1 ha pod jeziorami wynosić będzie 4,99 zł (było 4,80 zł), a w przypadku pozostałych gruntów – 0,25 zł (było 0,23 zł) za 1 mkw.

Właściciele budynków mieszkalnych w 2021 roku zapłacą 0,79 zł (było 0,72 zł) za mkw. Podatek od obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej kształtować się będzie na poziomie 17,49 zł (było 16,69 zł) za mkw., a od nieruchomości, w których prowadzony jest obrót kwalifikowanym materiałem siewnym – 11,62 zł (było 11,18 zł) za mkw. Budynki związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych podlegać będą opłacie 5,06 zł (było 4,87 zł) za mkw., a wszystkie pozostałe, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje, będą opodatkowane sumą 4,95 zł (było 4,50 zł) za mkw. Podatek od budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosić będzie 2 procent ich wartości.

Podczas listopadowej sesji babiaccy rajcy ustalili też podstawę do obliczania podatku rolnego. Przypomnijmy, że do tego celu służy przyjęta średnia cena skupu kwintala żyta ogłoszona w komunikacie prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy. Aktualnie jest to 58,55 złotych. Samorządy mają jednak możliwość jej obniżenia. Wójt Wojciech Chojnowski, po zasięgnięciu opinii Wielkopolskiej Izby Rolniczej zaproponował, by w 2021 roku stawka ta wynosiła 53 złote za decytonę. Niższą o 1 złotych stawkę, czyli 52 złote, a więc taką, jaka obowiązuje aktualnie, zaproponował natomiast radny Piotr Tanalski. Umotywował to tym, iż w wielu obszarach produkcji rolnej opłacalność w tym roku zmalała, a perspektywy gospodarcze nie napawają optymizmem. Do wniosku tego przychylił się radny Szymon Simiński. W głosowaniu jednak propozycja ta nie znalazła akcentacji większości radnych i ostatecznie, przy 11 głosach „za” i 4 przeciwnych, zatwierdzona została stawka 53 złote za dt.

Sesję Rady gminy Babiak można obejrzeć: https://esesja.tv/transmisja/10475/xix-sesja-rady-w-dniu-piatek-6-listopada-2020.htm

zdjęcie: print screen transmisja sesji RG w Babiaku

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here