W Babiaku, o pojemnikach, dotacji i kredycie

0
127
DSC05446

W Babiaku, o pojemnikach, dotacji i kredycie mowa była podczas sierpniowej sesji rady gminy. Jedną z uchwał, która została podjęta, była ta dotycząca udzielenia parafii rzymsko-katolickiej w Lubotyniu dotacji na prace remontowo-konserwatorskie w obiekcie sakralnym wpisanym do rejestru zabytków. Na ostatni etap dużego remontu i prac restauratorskich samorząd przekazał 20.000 zł. Ksiądz proboszcz, w ubiegłym roku złożył wniosek. Prace, które odbyły się dotychczas, podobają się mieszkańcom, stąd moja rekomendacja i prośba do państwa radnych, aby na ostatni etap prac przekazać kwotę 20.000 złotych powiedział wójt Wojciech Chojnowski, zaznaczając przy okazji, że dotychczasowe dotacje proboszcz parafii rozliczył bez problemów.

Drugą ważną dla budżetu uchwałą podjętą przez rajców był dokument, na mocy którego wyrazili oni zgodę na zaciągnięcie kredytu długoterminowego. Zobowiązanie na kwotę 2 milionów złotych przeznaczone zostanie na inwestycje. – Faktem jest, że na realizowane wydatki środki finansowe mamy, ale ponieważ pod względem wydatków inwestycyjnych pracujemy w trybie jesień, wiosna i lato, proszę o podjęcie tej uchwały, abyśmy byli pewni, że na początku przyszłego roku w budżecie gminy będziemy mieć środki na zadania majątkowe – powiedział włodarz.

Najważniejszą uchwałą była jednak ta dotycząca zmian w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Odkąd w 2013 roku obecny system gospodarowania odpadami komunalnymi zaczął obowiązywać, dokonaliśmy wiele wymaganych zmian. Dziś wprowadzamy kolejną, albowiem prezydent w środę podpisał kolejną nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości. Zawiera ona wiele modyfikacji. Zajmiemy się nimi na innym posiedzeniu komisji, natomiast dziś przedstawiam państwu zmiany, które wymagają wprowadzenia do gminnego regulaminu. A zmienia się przede wszystkim to, że właściciele nieruchomości muszą wyposażyć w pojemniki swoje posesje. Do tej pory było tak, że przedsiębiorca, który wygrał przetarg na odbiór odpadów komunalnych na terenie gminy, w ramach tej opłaty, wstawiał pojemniki do każdej nieruchomościpowiedziała kierownik Wydziału Ochrony Środowiska i Rozwoju Lokalnego UG w Babiaku, Maria Wiśniewska, zaznaczając, że pojemniki, które właściciele posesji mają od firmy, która odbiera odpady, pozostaną u nich tylko do końca września br. – Od 1 października wszyscy mieszkańcy będą musieli wyposażyć swoje posesje w pojemnik na odpady zmieszane, a osoby, które wytwarzają popiół w procesie grzewczym, muszą mieć także drugi pojemnik, właśnie na popiółdodała. Na mieszkańca spadnie też obowiązek utrzymania pojemnika w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym. O gniazda zbiorcze dbać będzie samorząd. – To bardzo ważna zmiana. Wynika ona także z bardzo szybko rosnących kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Przed nami rozpisanie kolejnego przetargu, a mycie pojemników spowodowałoby dodatkowy wzrost kosztów, które i tak są wysokiezaznaczyła Maria Wiśniewska.

Na surowce segregowane nadal mieszkańcy będą otrzymywać różnokolorowe worki. Obowiązek wyposażenia w nie mieszkańców pozostanie po stronie samorządu, a przedsiębiorca, który wygra przetarg, będzie je rozdawał podczas zbiórki odpadów segregowanych. Wyposażenie miejsc publicznych, czyli tzw. gniazda zbiorcze, też pozostanie w gestii gminy. – Stajemy przed dylematem, jak dobrze rozwiązać problem gospodarowania odpadami. Te dwie uchwały to dopiero początek, niejako preludium do tego, co się w tym zakresie będzie działo – podsumował wójt, który zaapelował też do sołtysów, aby stosowne informacje w tym zakresie przekazali mieszkańcom.

Inne informacje z gminy Babiak – czytaj TUTAJ