W 80. rocznicę uczcili pamięć zabitych podczas nalotu w Lipich Górach [FOTO]

0
458
DSC07153

Tutaj, w Lipich Górach, 80 lat temu, mieszkańcy zobaczyli na własne oczy, czym jest wojna. Ofiary faszystowskiego pilota, kolejne dziesiątki rannych, ziemia zlana krwią cywili, którzy uciekali przed bombowymi nalotami, już w pierwszych dniach ukazały okrucieństwo wojny i realia kolejnych lat nazistowskiej okupacji. W ocenie aryjskich dowódców III Rzeszy byliśmy gorszym sortem tamtego świata, a naszą rolą było bycie tylko siłą roboczą, bez obywatelskich praw i możliwości rozwoju. To z naszej gminy, z pobliskich Nowin Brdowskich, wywieziono kolejnych kilkuset mieszkańców do Chełmna, Łodzi, a nawet Majdanka – wprost do komór gazowych – tymi słowami wczoraj, w lesie, w Lipich Górach, wójt gminy Babiak, Wojciech Chojnowski rozpoczął uroczystość związaną z upamiętnieniem ofiar nalotu na dworzec kolejowy. Tragiczne zdarzenia miało miejsce 6 września 1939 roku. – Historia to pamięć. A pamięć to zobowiązanie, by budować dobrze działającą demokrację która zapewni każdemu równy start, równe szanse i możliwości. To jeden z fundamentów dobrobytu. To najlepsze zabezpieczenie pokoju. Lekcja z września 1939 roku wyraźnie pokazuje nam, że nie ma miejsca dla totalitarnych systemów rządzenia, będących poza kontrolą społeczną. Nasza obecność tutaj to nasze zobowiązanie, dlatego dziękuję wszystkim, że jesteśmy dziś razem, i że pamiętamykontynuował Wojciech Chojnowski.

Mszę świętą sprawował proboszcz parafii pw. Świętego Jakuba we Wrzącej Wielkiej, ks. Marcin Sadownik. Uczestniczyli w niej samorządowcy, poczty sztandarowe jednostek OSP i szkół w terenu gmin Babiak i Koło oraz okoliczni mieszkańcy. Co ważne, i zostało podkreślone, w eucharystii uczestniczyli zarówno dorośli, jak i młodzież i dzieci.

Dopełnieniem całości była oprawa muzyczna. Podobnie, jak w latach ubiegłych, zadbali o to członkowie Gminnej Orkiestry Dętej z Wrzącej Wielkiej oraz Gminnej Orkiestry Dętej z Babiaka. Pod batutą Piotra Cedzidły zagrali „Mazurka Dąbrowskiego”, na w trakcie mszy i na koniec kilka pieśni religijnych i patriotycznych.

Poniżej galeria zdjęć z wczorajszej uroczystości w Lipich Górach. Zapraszamy do obejrzenia.

Uroczystości w Lipich Górach w ubiegłym roku – czytaj TUTAJ