W 77. rocznicę wybuchu powstania oddali hołd bohaterom

0
41

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, wczoraj, tj. 1 sierpnia, dokładnie o 17.00, strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kole pełniący tego dnia służbę, w pełnym umundurowaniu bojowym stanęli obok pojazdów, w których zostały załączone sygnały świetlne i dźwiękowe. W ten oto sposób upamiętnili historyczne wydarzenie i oddali hołd walczącym przez 63 dni powstańcom.

Syreny włączone zostały także w strażnicach OSP na terenie powiatu kolskiego, a w Kole, przed tablicą upamiętniającą bohaterów, przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu oraz reprezentanci miejskich i powiatowych instytucji, organizacji, stowarzyszeń oraz partii politycznych złożyli kwiaty i zapalili znicze. Modlitwę za poległych powstańców poprowadzili proboszcz parafii farnej ks. kan. Eugeniusz Strzech oraz ks. Marcin Olejniczak.

Uroczystość rozpoczął dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole Tomasz Nuszkiewicz. – 1 sierpnia to data znana każdemu Polakowi. Tego dnia, jak co roku, na dźwięk syren stajemy przy tablicy na murach kolskiej fary, aby wspólnie oddać hołd poległym i żyjącym uczestnikom Powstania Warszawskiego, którzy 77 lat temu znaleźli w sobie siłę i odwagę, aby walczyć o wolność Polski. W zadumie i skupieniu pochylamy głowy, aby uczcić wszystkich dowódców i żołnierzy Armii Krajowej oraz mieszkańców stolicy, dla których niepodległość ojczyzny i oswobodzenie Warszawy cenniejsze były niż własne życie. Skłaniamy głowę przed uczestniczką Powstania Warszawskiego panią Zdzisławą Rzepką, mieszkanką naszego miasta – serdecznie ją pozdrawiamy, życzymy zdrowia i długich lat życia. Na zawsze w naszych sercach pozostanie pamięć o ofierze krwi i życia złożonej na ołtarzu ojczyzny przez powstańców i ludność stolicy heroicznie wypełniającej swój obowiązek wobec Polski. Ich postawa i bohaterskie czyny utrwalone w naszej świadomości są przykładem wierności przysiędze w imię Boga, Honoru i Ojczyzny.

źródło i zdjęcia: KP PSP w Kole, Urząd Miejski w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here