Uroczystość w OSP we Wrzącej Wielkiej. Poświęcony nie tylko nowy samochód

0
260

Jednostka OSP we Wrzącej Wielkiej oficjalnie może się poszczycić nowym średnim samochodem do działań ratowniczo-gaśniczych. Pojazd marki Man został wczoraj, tj. 8 listopada br., poświęcony i symbolicznie oddany druhom do użytkowania. W tym ważnym dla nich wydarzeniu towarzyszyli im zaproszeni goście, wśród których byli m.in. wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska, posłowie na Sejm RP Leszek Galemba i Witold Czarnecki, wielkopolski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Dariusz Matczak, komendant KP PSP w Kole bryg. Krzysztof Żurawik, jak również samorządowcy szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego.

To drugi nowy pojazd, jaki otrzymała jednostka OSP we Wrzącej Wielkiej, która powstała w 1914 roku. Pierwszym był samochód marki Jelcz, który trafił do nich w 1993 roku. Pozyskanie tego wozu było spełnieniem marzeń, a zarazem wielkim wydarzeniem dla lokalnej społeczności.

Pozostałe użytkowane przez ochotników z Wrzącej Wielkiej auta nie były fabrycznie nowe, więc tym większa jest radość z nowego Mana, który teraz mają do dyspozycji. Warto przy tym dodać, że w pierwszych latach istnienia jednostki, strażacy mieli do dyspozycji tzw. sikawkę czyli wóz konny wraz z motopompą, dwiema drabinami i bosakami. Cenną pozostałością tamtych czasów jest ręczna sikawką umieszczona na froncie remizy.

Wczorajsza uroczystość była ważna także dla druhów z OSP w Ochlach i Leśnicy, ponieważ ci pierwsi otrzymali od OSP we Wrzącej Wielkiej pojazd marki Renault, a druhowie z Ochli kolegom z Leśnicy przekazali pojazd marki Ford Transit. Poświecenia wszystkich pojazdów dokonali kapelan strażaków ks. Radosław Kobiela oraz proboszcz parafii we Wrzącej Wielkiej ks. Marcin Sadownik.

Środki na jego zakup nowego samochodu dla OSP we Wrzącej Wielkiej, w wysokości 400.000 złotych, pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Pozostałą kwotę samorządowcy przekazali z budżetu gminy Koło.

Zanim wszyscy ochotnicy usłyszeli słowa powinszowań, życzeń i gratulacji złożone im przez zaproszonych gości, miała miejsce ceremonia odznaczenia wyróżniających się druhów Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Medalami „Za Zasługi dla Pożarnictwa” oraz odznakami „Strażak Wzorowy”.

Czytaj więcej: Nowe samochody trafią do druhów z Brdowa i Wrzącej Wielkiej

Święto strażaków w OSP Wrząca Wielka

Więcej zdjęć na https://www.facebook.com/okraglemiasto/