Ulatniający się czad, pożary sadzy i ściółki w kurniku. Strażacy mieli pracowite święta

0
94

Kilka razy do interwencji wzywani byli kolscy strażacy w świąteczny czas. W Wielki Piątek, 2 kwietnia, o godz. 09.52, otrzymali zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym w miejscowości Budki Nowe, w gminie Osiek Mały. Oprócz strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Kole, do akcji wezwani zostali też druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Dębów Szlachecki i Budek Nowych.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu ratownicy zastali palącą się sadzę w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego. Osoba zgłaszająca opuściła budynek przed jego przybyciem. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, założeniu sita kominowego na koronę komina oraz ugaszeniu pożaru poprzez częściowe zasypanie przewodu kominowego piaskiem. Strażacy przewietrzyli cały budynek mieszkalny i sprawdzili go miernikami wielogazowymi. Pożar przez 1 godzinę 34 minuty gasiło 15 strażaków.

W Wielką Sobotę, 3 kwietnia, o godz. 15.10, otrzymali kolejne zgłoszenie, tym razem o pożarze ściółki w kurniku w miejscowości Borysławice Zamkowe, w gminie Grzegorzew. Na miejsce pożaru udali się strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Kole oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Grzegorzewa, Wrzącej Wielkiej i Barłóg.

Po dojeździe na miejsce strażacy ustalili, że pali się ściółka w kurniku na powierzchni 4 mkw. i panuje silne zadymienie. Natychmiast przystąpili do działania. Po ugaszeniu pożaru przewietrzyli cały budynek i sprawdzili miernikami wielogazowymi oraz kamerą termowizyjną.

W wyniku pożaru spaleniu i zaczadzeniu uległo 7 000 piskląt. Pozostałe 13 000 piskląt, decyzją lekarza weterynarii sprawującego opiekę nad kurnikiem, poddano obserwacji. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie w nagrzewnicy znajdującej się w kurniku. Pożar przez 2 godziny i 4 minuty gasiło 34 strażaków.

W Wielkanoc, 4 kwietnia, o godz. 04.40, kolscy strażacy otrzymali zgłoszenie o pomocy Zespołowi Ratownictwa Medycznego w miejscowości Tarnówka, w gminie Grzegorzew. Oprócz nich na miejsce zdarzenia zadysponowani zostali też druhowie OSP z Grzegorzewa. Po dojeździe na miejsce ratownicy ustalili, że w budynku mieszkalnym, w pokoju na I piętrze, na łóżku znajduje się przytomna osoba z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Strażaków udzielili jej kwalifikowanej pierwszej pomocy, a następnie przekazali Zespołowi Ratownictwa Medycznego, który zabrał ją do szpitala.

Strażacy przy pomocy mierników wielogazowych potwierdzili obecność tlenku węgla w budynku, a następnie go przewietrzyli. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było pęknięcie przewodu kominowego. W działaniach przez 1 godzinę i 28 minut brało udział 14 strażaków.

Także w Wielkanoc, tuż przed 10.00, strażacy oraz druhowie z Grzegorzewa rozpoczęli działania ratownicze przy pożarze sadzy w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym w Grzegorzewie. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, założyli sito kominowe na koronę komina, a następnie przy pomocy zestawu kominiarskiego strącili resztki palącej się sadzy, którą wybrali przez wyczystkę i wynieśli na zewnątrz. Na koniec przewietrzyli cały budynek mieszkalny i sprawdzili miernikami wielogazowymi. Pożar przez 43 minuty gasiło 12 strażaków.

źródło i zdjęcie: KP PSP w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here