Uczniowie ZST, LO, ZSEA i ZSRCKU opracowali słownik języka mieszkańców powiatu kolskiego

0
394
Dwa tomy słownika języka mieszkańców powiatu kolskiego to efekt współpracy Pracowni Dialektologicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z uczniami czterech szkół powiatu kolskiego: Zespołu Szkół Technicznych, Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Admnistracyjnych w Kole oraz Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu. Placówki te i wspomniana pracownia brały udział w projekcie „Cool-Tour. Młodzi badacze regionu 2.0”, realizowanego od 1 lutego 2017 do 31 sierpnia 2018.
Projekt polegał m.in. na sporządzeniu nagrań, na podstawie kwestionariuszy dostarczonych przez pracowników Pracowni Dialektologicznej UAM. Rozmowy dotyczyły kultury materialnej i niematerialnej dawnej i współczesnej polskiej wsi, które wykorzystano do przygotowania dwóch tomów słownika. Pierwszy skupia się na tematyce związanej z gospodarzem, tj. ubrań męskich, chowu świń, hodowli koni, dzikich zwierząt, warzyw uprawianych na polu, chwastów, architektury budynków gospodarskich, pozyskiwania torfu itp. W drugim natomiast znalazło się słownictwo dotyczące gospodyni, czyli zajęć domowych, elementów stroju kobiecego, opieki nad dziećmi, chowu krów,drobiu, obróbki mięsa, roślin ozdobnych czy wyposażenia domu.
W ramach projektu uczniowie zapoznali się z historią języka polskiego i znaczeniem gwar dla jej rozwoju, a celem pracy nad słownikiem było m.in. pokazanie młodzieży, że dialekt, jako cenny składnik kultury wsi, zasługuje na szacunek, zainteresowanie i ochronę. Dowiedzieli się także więcej o życiu swoich babć i dziadków i poznali wcześniej nieznane słownictwo.
Terminologia zawarta w opracowaniu pochodzi z terenu powiatu kolskiego. Wydawnictwo jest słownikiem całościowym, co oznacza, że zawiera materiał w ogólnym znaczeniu, bez koncentrowania się na ciekawych czy osobliwych formach językowych.
Efekt realizacji projektu radni powiatowi otrzymali podczas ostatniej sesji. – Książki, które państwo otrzymaliście są efektem tego projektu. Uczniowie wraz z nauczycielami, przez półtora roku, jeździli co dwa tygodnie na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, i tam z profesorami i studentami opracowywali fragment historii i języka. Wysiłek, jaki włożyły szkoły i dyrektorzy, żeby pogodzić edukację w szkołach ze ścieżką projektu, był ogromny, i im także należą im się za to ogromne brawa. To działanie innowacyjne. Powiat kolski jest pierwszym, który wraz z UAM-em przeprowadził tego typu przedsięwzięcie. I najważniejsze jest to, że udało się ono w 100 procentach – powiedziała zastępca naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Kole, Dorota Szkudlarek.
Miłym akcentem wieńczących trud uczniów i nauczycieli było to, że publikacja mogła stać się prezentem na koniec kadencji dla powiatowych rajców. Informacji o przedsięwzięciu towarzyszyła wystawa związana z realizowanym projektem.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here