Trzy miłe akcenty podczas powiatowej sesji. Uczestniczka powstania warszawskiego, Zdzisława Rzepka, odznaczona medalem

0
591

Trzy miłe akcenty towarzyszyły wczorajszym obradom powiatowych radnych. W setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego odznaczona została uczestniczka powstania warszawskiego, mieszkanka Koła, Zdzisława Rzepka. – Wiadomość o odznaczeniu przywiózł pan poseł Leszka Galemba – wprowadził starosta kolski, Robert Kropidłowski. – Dzięki powstańcom wielkopolskim możemy dziś żyć w wolnej Polce i mówić po polsku. Premier Mateusz Morawiecki, z okazji rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, odsłonił tablicę pamiątkową w hołdzie powstańcom i wziął udział w uroczystości odznaczenia zasłużonych Wielkopolan Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Jedną z zasłużonych dla naszego miasta i powiatu jest pani Zdzisława Rzepka, kombatantka, uczestniczka powstania warszawskiego, członkini Szarych Szeregów o pseudonimie „Wiesia”. Jej zgrupowanie wchodziło w skład Batalionu „Zośka”. Brała udział w powstaniu jako sanitariuszka i łączniczka, a po wojnie wróciła do rodzinnego miasta – mówił poseł Galemba. – To dla mnie wielki zaszczyt wręczyć ten medal. Liczyliśmy, że zdrowie pozwoli pani Zdzisławie być dziś z nami, bym mógł go przekazać osobiście, ale niestety, nie było to możliwe. Gościmy jednak córkę, której ten medal i dyplom nadania będę miał przyjemność wręczyć – dodał parlamentarzysta.

W imieniu Zdzisławy Rzepki medal odebrała jej córka. – Niedyspozycja starszej 91-letniej staruszki nie pozwoliła jej znaleźć się w tak zaszczytnym gronie. Byłaby bardzo wzruszona i byłoby to ukoronowanie jej skromnej walki, którą toczyło wielu jej podobnych powstańców. Serdecznie dziękuję w imieniu mamy za ten symbol, który jest niezmiernie dla niej ważny – powiedziała Elżbieta Zagalska.

Drugą miłą chwilą było oficjalne wprowadzenie i przedstawienie nowego komendanta KP PSP w Kole, bryg. Krzysztofa Żurawika, który od kilkunastu dni jest pełnoprawnym szefem kolskich strażaków. – Brygadier Krzysztof Żurawik to wieloletni funkcjonariusz KP PSP w Kole. Przeszedł wszystkie jej piony. Doskonały dowódca, operacyjniak, prewentysta oraz człowiek, który trzyma bezpieczeństwo pożarowe w ryzach. Dzięki temu mamy jeden z lepiej strzeżonych powiatów – powiedział o swoim byłym zastępcy oraz prywatnie również koledze, do niedawna komendant KP PSP, a obecnie starosta kolski, Robert Kropidłowski. – Życzę ci, Krzysztofie, pomyślności, sukcesów, oraz by ta jednostka się rozwijała i osiągnęła coraz wyższe poziomy bezpieczeństwa pożarowego, co przy tobie jest możliwe – dodał starosta. – Dziękuję za miłe powitanie. Ze swej strony obiecuję, że dołożę wszelkich starań, aby jak najlepiej służyć powiatowi i jego mieszkańcom – oświadczył w rewanżu bryg. Krzysztof Żurawik.

Trzecia sympatyczna chwila związana była z ks. kanonikiem Józefem Wronkiewiczem, który od starosty otrzymał statuetkę świętego Floriana. – W imieniu prezydium Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Kole, komendanta, w ówczesnym czasie, bryg. Roberta Kropidłowskiego oraz nieobecnego dziś prezesa, druha Wieńczysława Oblizajka, chcieliśmy serdecznie podziękować za to, że przyjąłeś nas do siebie wraz z uroczystościami związanymi ze świętem wszystkich strażaków. Nie było wcześniej okazji, więc dziś tę statuetkę przekazujemy z życzeniami, aby święty Florian cię zawsze strzegł i wspomagał – powiedział starosta.

Uroczystej sesji Rady Powiatu Kolskiego towarzyszyły najlepsze życzenia noworoczne składane w atmosferze świętowania 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. – Życzę wszystkim, abyśmy ponownie żyli w jedności, w dobrych relacjach, budowali i rozwijali naszą ojczyznę, abyśmy jak najwięcej poświęcali wolności, ale abyśmy nigdy o tę wolność nie musieli walczyć – powiedział do zebranych starosta Robert Kropidłowski.

Dla wszystkich zaśpiewał Chór Farny „Lutnia” pod kierunkiem Jana Kordylewskiego.

Poniżej galeria z wczorajszej sesji Rady Powiatu Kolskiego. Zachęcamy do obejrzenia.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here