Trwa sezon na zachorowania. Grypa w akcji. Jak się jej ustrzec?

1
163

Trwa sezon wzmożonych zachorowań na grypę. W Polsce trwa on od października do kwietnia, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. Rejestruje się wtedy od kilkuset do kilku milionów zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Grypa powoduje zachorowania w każdej grupie wiekowej. Na całym świecie, szacuje się, że corocznie zachorowania na grypę są przyczyną około 3 do 5 milionów przypadków ciężkich powikłań pogrypowych, a około 250.000 do 500.000 zgonów.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole informuje, że na terenie powiatu kolskiego w 2016 roku odnotowano 378, a w roku 2017 – 572 zgłoszeń od lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej podejrzeń zachorowań na grypę. Natomiast liczba potwierdzonych badaniem wirusologiczny zachorowań na grypę w powiecie kolskim przedstawiała się następująco: rok 2016 – 8 przypadków, rok 2017 – 2 przypadki.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole informuje, że dostępne są skuteczne szczepienia ochronne przeciw grypie, które pozwalają na zapobieganie samej chorobie i jej groźnym powikłaniom.

Od 2008 roku PSSE w Kole realizuje program SENTINEL polegającym na nadzorze wirusologicznym i epidemiologicznym nad grypą. W systemie SENTINEL bierze udział 1 placówka NZOZ „VITA-MED.”, ul. Narutowicza 3 w Kole.

Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób. Objawy grypy są niecharakterystyczne, lecz najczęstsze dotyczą nagłego występowania:

objawów ogólnych – wysokiej gorączki, dreszczy, bólów mięśni, bólów głowy (najczęściej okolicy czołowej i zagałkowej), uczucia rozbicia i osłabienia, złego ogólnego samopoczucia;

objawów ze strony układu oddechowego – suchego kaszlu, bólu gardła i katarem (zwykle o niedużym nasileniu).

Jedynie rzetelna wiedza pozwoli na dobre przygotowanie się do zagrożenia, jakie dla społeczeństwa stanowi grypa. Mając powyższe na uwadze, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole zachęca do zapoznania się i skorzystania z materiałów umieszczonych na stronie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy www.opzg.pl oraz na stornie akcji społecznej „Zaszczep się wiedzą” www.zaszczepsiewiedzą.pl

źródło: st. asystent Oświaty i Promocji Zdrowia w PSSE Koło, mgr inż. Beata Biskupska

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here