„Teatr Polska” w kolskim MDK-u

0
155
Kyś-2
cof

Miniona środa, 25 września br., w Miejskim Domu Kultury, była dniem „Teatru Polska” – programu mającego na celu ułatwienie mieszkańcom małych miejscowości dostępu do polskich spektakli teatralnych. Już wczesnym popołudniem w kolskiej placówce kultury rozpoczęły się warsztaty teatralne zaproponowane młodzieży przez Stowarzyszenie Studio Teatralne „Koło” z Warszawy. Prowadził je Bartosz Mazur – aktor, improwizator, pedagog i instruktor działający przy Teatrze Ochoty. Scenariusz spotkania opierał na etiudach i wprawkach oraz na ćwiczeniach techniki wyobraźni i improwizacji w celu ożywienia możliwości kreacyjnych uczestników i pobudzenia ich wyobraźni. Instruktor swoim działaniem stawiał przed uczestnikami pytania. Jak wyglądałby świat, gdyby można go było zbudować od nowa? Czy istnieją stałe wartości, którymi można się zawsze kierować? Jaki społeczny układ może się wykształcić na skutek drastycznych doświadczeń? Czy człowiek zawsze będzie dążył do utopii albo dominacji?

Pytania nawiązywały do treści wieczornego spektaklu pt. „Kyś” wyreżyserowanego przez Igora Gorzkowskiego, z udziałem aktorów Teatru Soho z Warszawy. Akcja przedstawienia osadzona została w przyszłości, w roku dwusetnym po Wybuchu. Pokazała świat zawieszony pomiędzy potrzebą utrzymania „sławnej przeszłości” a koniecznością przeżycia po cywilizacyjnej apokalipsie. Mieszkańcy istniejącego wówczas grodu, mieli przeróżne Effekty – niezliczoną ilość uszu rozsianych po całym ciele, nadnaturalną długowieczność, a nawet mutację na poziomie umysłowym. To, co ludzkie przeistaczało się i podążało do zezwierzęcenia.

Miejski Dom Kultury miał przyjemność gościć w swoich progach konińskich miłośników teatru, którzy zorganizowali się i autokarem przyjechali do Koła na wieczorny spektakl. Przywieźli ze sobą transparenty i tablice propagujące program „Teatr Polska”. Zostali przywitani przez ucharakteryzowaną warsztatową młodzież. Wszyscy zebrani skandując hasła „Teatr Polska” i „Koło, Konin, Warszawa”, przemaszerowali do gmachu MDK-u.

To niecodzienne wydarzenie było wynikiem rozwijającej się współpracy kolskiej placówki kultury z Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Z siedmiu przedstawień wystawianych w ramach programu „Teatr Polska”, w Kole zaplanowano dwa. Po „Kysiu” zobaczymy jeszcze, 25 października, spektakl pt. „Trzy ćwierci do śmierci”, w wykonaniu aktorów z Poznańskiej Fundacji Artystycznej i wyreżyserowanego przez Karolinę Martini i Mateusza Smacznego.

źródło i zdjęcia: Miejski Dom Kultury w Kole