Szkoła Podstawowa w Brdowie ma patrona!

0
130

Rada Gminy Babiak podjęła decyzję o nadaniu Szkole Podstawowej w Brdowie imienia Powstańców Styczniowych. Wybór wydaje się oczywisty, a związany jest z historią. 29 kwietnia 1863 roku doszło bowiem pod Brdowem do bitwy, którą niestety, powstańcy przegrali. Polegli w niej bohaterowie spoczęli na brdowskim cmentarzu, a pamięć o wydarzeniach jest kultywowana przez lokalną społeczność.

Wójt Wojciech Chojnowski rekomendował przyjęcie projektu uchwały, a dyrektor placówki Dariusz Racinowski zachęcał rajców do głosowania na „tak”. – Mam nadzieję, że nadadzą państwo szkole, którą mam przyjemność kierować to imię, a data 29 kwietnia będzie w przyszłości dniem patrona. Szkoła i kościół to dwa filary, które podtrzymywały ducha patriotyzmu i pamięci o powstaniu jeszcze wtedy, gdy Polska była pod zaborami. Najlepszym zatem patronem dla naszej placówki będzie właśnie ten zbiorowy, czyli powstańcy styczniowi, tym bardziej, że opiekujemy się mogiłami poległych bohaterów i rozpoczynamy pielęgnację także pomnika na Bugaju. Chcemy, by te miejsca były zawsze zadbane, a pamięć o tych, którzy walczyli i ginęli za niepodległość, nadal kultywowana.

Komisja pozytywnie wypowiedziała się o idei nadania szkole rekomendowanego imienia. Rajcy nie mieli wątpliwości co do zasadności wyboru patrona i uchwałę przyjęli jednogłośnie. Głosowanie zwieńczyły oklaski.

Za jakiś czas warto byłoby uhonorować szkołę sztandarem, więc zapewne niebawem radni staną przed decyzją o sfinansowaniu go brdowskiej placówce.

Artykuł powiązany: Minęło 156 lat od bitwy pod Brdowem. Rocznicę tę uczcili także Biegiem i Marszem „Śladami Powstańczych Walk”

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here