Szkoła Podstawowa w Brdowie ma patrona!

0
534

Rada Gminy Babiak podjęła decyzję o nadaniu Szkole Podstawowej w Brdowie imienia Powstańców Styczniowych. Wybór wydaje się oczywisty, a związany jest z historią. 29 kwietnia 1863 roku doszło bowiem pod Brdowem do bitwy, którą niestety, powstańcy przegrali. Polegli w niej bohaterowie spoczęli na brdowskim cmentarzu, a pamięć o wydarzeniach jest kultywowana przez lokalną społeczność.

Wójt Wojciech Chojnowski rekomendował przyjęcie projektu uchwały, a dyrektor placówki Dariusz Racinowski zachęcał rajców do głosowania na „tak”. – Mam nadzieję, że nadadzą państwo szkole, którą mam przyjemność kierować to imię, a data 29 kwietnia będzie w przyszłości dniem patrona. Szkoła i kościół to dwa filary, które podtrzymywały ducha patriotyzmu i pamięci o powstaniu jeszcze wtedy, gdy Polska była pod zaborami. Najlepszym zatem patronem dla naszej placówki będzie właśnie ten zbiorowy, czyli powstańcy styczniowi, tym bardziej, że opiekujemy się mogiłami poległych bohaterów i rozpoczynamy pielęgnację także pomnika na Bugaju. Chcemy, by te miejsca były zawsze zadbane, a pamięć o tych, którzy walczyli i ginęli za niepodległość, nadal kultywowana.

Komisja pozytywnie wypowiedziała się o idei nadania szkole rekomendowanego imienia. Rajcy nie mieli wątpliwości co do zasadności wyboru patrona i uchwałę przyjęli jednogłośnie. Głosowanie zwieńczyły oklaski.

Za jakiś czas warto byłoby uhonorować szkołę sztandarem, więc zapewne niebawem radni staną przed decyzją o sfinansowaniu go brdowskiej placówce.

Artykuł powiązany: Minęło 156 lat od bitwy pod Brdowem. Rocznicę tę uczcili także Biegiem i Marszem „Śladami Powstańczych Walk”