Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Brdowie ma sztandar!

0
62

Pierwszy dzień września tego roku, w Szkole Podstawowej w Brdowie, był inny niż dotychczasowe. Powodem tego była nie tylko trwająca epidemia i obostrzenia związane z pojawieniem się uczniów w szkole oraz dzieci w przedszkolu. Wielu uważnych uczniów, przechodząc dolnym wyremontowanym korytarzem, zauważyło na ścianie nową gablotę, w której został umieszczony sztandar szkoły. Cały poprzedni rok szkolny upłynął pod znakiem zbierania funduszy, projektowania sztandaru i opracowywaniu scenariusza uroczystości wprowadzenia go do szkoły. Dzięki ogromnej ofiarności darczyńców udało się zebrać całą potrzebną kwotę.

Uroczystość związana z przekazaniem sztandaru zaplanowana została na 29 kwietnia br., czyli na dzień kolejnej rocznicy bitwy pod Brdowem w powstaniu styczniowym. Niestety, wybuch pandemii zniweczył te plany.

Projekt sztandaru wykonał prof. dr hab. Piotr Gołdyn. „Strona główna (prawa): płat czerwonego materiału z umiejscowionym po środku srebrnym orłem – godłem Rzeczypospolitej Polskiej. Płat obszyty srebrną frędzlą. Strona lewa to płat barwy błękitnej, obszyty srebrną frędzlą. W centrum położony Krzyż Siedemdziesięciolecia Powstania Styczniowego ustanowiony w 1933 roku i nadawany żyjącym jeszcze weteranom powstania i osobom im pomagającym. Krzyż otoczony jest napisem z nazwą szkoły. W dolnej część dokończony w układzie poziomym”.

Na początku wakacji sztandar został przywieziony do Brdowa. Od pierwszego września wisi w gablocie i czeka na uroczystość, która odbędzie się, gdy warunki na to pozwolą. W szkole pojawiło się także logo (godło) brdowskiej placówki, nawiązujące wyglądem do sztandaru. – Marzenia i moje plany zostały wreszcie zrealizowane. Szkoła ma sztandar. Pierwsze próby jego zakupu pojawiły się już po zakończeniu drugiej wojny światowej. Wówczas skończyło się tylko na planach. Teraz udało się sprawę zakończyć sukcesem. Szkoła zyskała imię, sztandar i logo. Mam nadzieję, że kolejne pokolenia uczniów z dumą będą prezentowały te znaki – powiedział dyrektor brdowskiej szkoły Dariusz Racinowski.

119652839_2732379337082773_9048101671473459105_n

źródło i zdjęcie: SP w Brdowie

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here