Świętowali 100. rocznicę utworzenia Policji Państwowej [FOTO]

0
354
DSC00152

W 2019 roku policjanci obchodzą 100. rocznicę powstania Policji Państwowej. Z tej okazji funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kole przygotowali akademię w Miejskim Domu Kultury w Kole. Na spotkanie zaproszono przedstawicieli samorządów miejskich i powiatowych, radnych, przedstawicieli instytucji, z którymi na co dzień kolska policja współpracuje, a także dyrektorów placówek oświatowych i młodzież. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili także poseł na Sejm RP Leszek Galemba, wicewojewoda Aneta Niestrawska oraz I zastępca komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, insp. Roman Kuster.

Wszystkich zgromadzonych powitał gospodarz uroczystości, komendant mł. insp. Artur Foryński, który podkreślił, że przeszłość i historia są nierozerwalną częścią życia każdego człowieka i każdego narodu, stąd niezwykle ważne jest, aby przekazywać młodym pokoleniom wypracowane wartości.

Dopełnieniem tych refleksji były wykłady na temat tworzenia odrodzonego państwa polskiego oraz historii policji wygłoszone przez pasjonatów lokalnej historii, dyrektora Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Tomasza Nuszkiewicza oraz dyrektora Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Dąbiu, Piotra Wąsowicza. Prelekcję związaną ze specyfiką formowania się Policji Państwowej przeprowadził mł. insp. Jarosław Szemerluk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie nagród uczniom biorącym udział w turnieju zorganizowanym z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej. Udział w nim wzięli uczniowie szkół średnich powiatu kolskiego. Turniej składał się z trzech etapów: zawodów strzeleckich, testu wiedzy o policji oraz testu sprawności fizycznej. Wzięło w nim udział sześć ekip składających się z czterech osób. Zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu. Drugie miejsce zajęła młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Kole, a trzecie – Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole. Dla wszystkich uczestników przygotowano wspólną nagrodę, a dla laureatów nagrody dodatkowe.

W części artystycznej uroczystości wystąpiła młodzież szkolna, Izabela Rybnik oraz kwintet Orkiestry Dętej OSP Koło.

źródło: KPP w Kole

Poniżej galeria zdjęć z dzisiejszej uroczystości. Zapraszamy do obejrzenia.