Sprawdzali zdolność współdziałania na wypadek pojawienia się w powiecie ptasiej grypy

0
312

W Grabinie Wielkiej, na terenie gminy Dąbie, odbyły się ćwiczenia kierowniczo-sztabowe, mające na celu sprawdzenie współdziałania służb, inspekcji, straży pożarnej i jednostek samorządu terytorialnego podczas wykrycia ogniska ptasiej grypy na terenie powiatu kolskiego, również w stanie podwyższonej gotowości obronnej państwa.

W działaniach uczestniczyli przedstawiciele inspekcji weterynaryjnej i sanitarnej, służb mundurowych, nadzoru budowlanego, samorządów powiatowego, gmin powiatu kolskiego, jednostek podległych samorządom, jak również członkowie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Kole, Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Dąbiu oraz pracownicy Wydziału Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kole. Nie brakło rolników i hodowców drobiu oraz mediów.

Spotkanie rozpoczął blok teoretyczny, w którym o procedurach, kolejności podejmowanych czynności na wypadek wykrycia ogniska ptasiej grypy oraz konkretnych działaniach mówili inspektor Wydziału Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego i jednocześnie kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Robert Jokiel oraz współpracująca z inspekcją weterynaryjną właścicielka Firmy Usługowej Kolasa, Joanna Kolasa. Następnie Powiatowy Lekarz Weterynarii, Radosław Namyślak, w oparciu o doświadczenia służb weterynaryjnych z Poznania, Ostrzeszowa, Nowego Tomyśla, Kępna i Ostrowa Wielkopolskiego, przekazał zebranym informacje, jak działania dotyczące zwalczania ognisk ptasiej grypy przebiegały na terenie Wielkopolski, zwracając przy tym uwagę na fakt, że każdy przypadek i miejsce wystąpienia wirusa różnią się od siebie, a zwalczanie jednostki chorobowej wygląda nieco inaczej. – Dlatego szybkość w zwalczeniu jednostki chodowej i doskonałe współdziałanie służb ma tak wielkie znaczenie – mówił Radosław Namyślak.

Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. W tym celu uczestnicy spotkania przeszli do znajdującego się nieopodal gospodarstwa zajmującego się hodowlą drobiu, gdzie zostały przeprowadzone ćwiczenia. Założeniem było pobranie próbek do badań oraz powstrzymanie wirusa przed rozprzestrzenianiem. Pokaz i działania miały zatem na celu pokazanie, jak w praktyce wyglądają czynności służb z użyciem pojazdów, sprzętu, odzieży ochronnej oraz środków dezynfekujących.