Rekordzista weekendu miał cofnięty licznik o ponad 74 000 km!

0
102
IMG_3923

Policjanci, od 1 stycznia br., mają nowy obowiązek. Podczas kontroli sprawdzają stan licznika w samochodzie i wpisują te dane do systemu. Jeżeli stwierdzą, że jego wskazanie jest niższe niż podczas badania technicznego, istnieje spore prawdopodobieństwo, że został on cofnięty.

Na terenie powiatu kolskiego, tylko w ciągu minionego weekendu, kolscy mundurowi ujawnili aż 5 przypadków, w których stan licznika sprawdzanych aut był niższy niż podczas ostatniego badania technicznego.

Pierwszego ujawnienia nieprawidłowości związanych z wartością drogomierza policjanci Wydziału Ruchu Drogowego dokonali 3 stycznia br., w Ochlach, w gminie Koło. Stan licznika samochodu marki Renault Scenic, którym poruszał się mieszkaniec Konina, podczas ostatniego przeglądu technicznego, który wykonano pół roku temu, był mniejszy o ponad 3 600 km. Kolejne trzy pojazdy z niższą wartością licznika niż podczas ostatniego badania technicznego, funkcjonariusze ujawnili w sobotę, 4 stycznia. Rekordzista miał cofnięty licznik o ponad 74 000 km! Do zatrzymania piątego samochodu, w którym istnieje prawdopodobieństwo ingerowania w stan licznika, doszło w niedzielę, 5 stycznia, na terenie Budek Nowych. Dzielnicowi ujawnili ten fakt podczas kontroli pojazdu marki Renault Megane Scenic.

Od 25 maja 2019 roku, zgodnie z nowelizacją Kodeksu karnego, cofanie wskazań liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do lat 5 więzienia. Z kolei od 1 stycznia 2020 roku, dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, policjanci spisują stan licznika w kontrolowanych pojazdach, a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Policjanci przypominają również, że w przypadku wymiany licznika w pojeździe, np. z powodu jego usterki, fakt taki należy w ciągu 14 dni od zaistniałej sytuacji zgłosić uprawnionemu diagnoście, który ten fakt odnotuje w systemie i wprowadzi nowe dane.

źródło: KPP w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here