Przedszkolaki przekonywały dorosłych, że warto zerwać z tytoniowym nałogiem

0
167

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole informuje, że w każdy trzeci czwartek listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Tego dnia zachęca wszystkich palących, aby podjęli próbę powstrzymania się od palenia, choćby na jeden dzień. Problem palenia tytoniu w Polsce jest ciągle aktualny. Papierosy w naszym kraju pali co trzeci mężczyzna i co piąta kobieta.

W tym roku Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kole, wraz z Miejskim Ośrodkiem Profilaktyki i Pomocy Rodzinie w Kole i Komendą Powiatową Policji, zorganizowali akcję mającą zwrócić uwagę na problematykę palenia tytoniu. Do akcji przyłączyły się również przedszkolaki z Przedszkola nr 1 w Kole, ponieważ szczególny nacisk położony został na skutki palenia w pomieszczeniach zamkniętych, zwłaszcza w samochodzie. Konsekwencje palenia tytoniu w aucie są odczuwane nie tylko przez czynnego palacza, lecz również przez przebywające z nim osoby, które wdychając dym tytoniowy „palą biernie”, niejako wbrew swojej woli. Szczególnie narażone na bierne palenie są dzieci przebywające w towarzystwie palącego.

Przeprowadzona akcja polegała na zaprojektowaniu i wykonaniu przez podopiecznych z trzech świetlic Miejskiego Ośrodka Profilaktyki i Pomocy Rodzinie w Kole znaczka „Zakaz palenia w samochodzie”. Wszystkie dzieci uczestniczące w projekcje otrzymały drobne upominki. Komisja, w której skład wchodzili przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Profilaktyki i Pomocy Rodzinie w Kole, Komendy Powiatowej Policji w Kole oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kole, wyłoniła po jednej najlepszej pracy z każdej ze świetlic. Prace te zostały powielone i zalaminowane. 16 listopada br. w Kole, przy ul. Piaski, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego miejscowej Policji wraz z przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz dziećmi z Miejskiego Ośrodka Profilaktyki i Pomocy Rodzinie i z przedszkolakami z Przedszkola nr 1, wręczali znaczki „zakazu palenia w samochodzie” kierowcom. Do każdego znaczka dołączany był drobny upominek związany ze Światowym Dniem Rzucania Palenia.

Organizatorzy akcji liczą, że swymi działaniami podniosą świadomość w zakresie szkodliwości palenia tytoniu i spowodują zaprzestanie poddawania się temu nałogowi.

źródło i zdjęcia: Beata Biskupska, PSSE w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here