Ponad 5 godzin gasili pożar budynku w Wandynowie

0
264

Pożar budynku mieszkalnego w Wandynowie, w gminie Koło, miał miejsce wczoraj, tj. 20 marca br. Stanowisko kierowania KP PSP w Kole zgłoszenie otrzymało o 17.13. Na miejsce zdarzenia natychmiast udały się trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Kole oraz OSP Wrząca Wielka i OSP Kiełczew I. Po dojeździe na miejsce, pierwszy zastęp zastał objętą ogniem część dachu domu. Mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem straży pożarnej, więc ratownicy natychmiast przystąpili do działań. Polegały one na zabezpieczeniu terenu objętego działaniem ratowniczym i ugaszeniu płomieni wodą.

Wstępne oględziny wskazują, że prawdopodobnie przyczyną pożaru były wady urządzeń grzewczych na paliwo stałe. W wyniku pożaru spaleniu uległa część dachu. Z ogniem, przez 5 godzin i 21 minut, walczyło aż 19 strażaków.

Pożar ten był kolejnym, jakiemu uległ budynek mieszkalny na terenie powiatu kolskiego, dlatego strażacy przypominają o przestrzeganiu przez właścicieli i użytkowników przepisów przeciwpożarowych. Szczegółowe obowiązki właścicieli domów ustalone są w Ustawie o ochronie przeciwpożarowej. Zgodnie z nią ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć, mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem poprzez zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, zapewnienie sił i środków do zwalczania go oraz prowadzenie działań ratowniczych. Właściciel jest zobowiązany m. in. do przeprowadzania regularnych kontroli kominiarskich. Uszkodzony, nieszczelny komin stwarza także niebezpieczeństwo zaczadzenia mieszkańców budynku. Konsekwencje pożaru sadzy w kominie mogą być bardzo poważne, dlatego nie warto lekceważyć obowiązku regularnego przeglądu i czyszczenia przewodów kominowych zgodnie obowiązującymi aktami prawnymi regulującymi sprawy bezpieczeństwa pożarowego, w tym m. in. z przewodami kominowymi.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719 z 2010r.) 

Instalacje i urządzenia techniczne 

§ 34. 1. W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:

1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;

2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 – co najmniej raz na 3 miesiące;

3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 – co najmniej raz na 6 miesięcy.

2. W obiektach lub ich częściach, o których mowa w ust. 1, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

3. Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.

4. Przepisu ust. 3 nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego.

źródło i zdjęcie: KP PSP w Kole