Pomnik-ławeczka na wzór drewnianych siedzisk i postaci przy rowerze?

0
231

Miejski Dom Kultury w Kole zaprasza do włączenia się i wsparcia finansowego społecznej akcji, której celem jest budowa ławeczki-pomnika. W naszej lokalnej historii mamy postać, którą można w ten sposób upamiętnić i uhonorować. Jest nią Czesław Freudenreich, społecznik i wielki patriota, ostatni przedwojenny właściciel kolskiej fabryki fajansu. Produkowane przez niego ceramiczne naczynia były nagradzane na wielu wystawach. Był też jednym z pierwszych inicjatorów utworzenia muzeum w Kole.

W tym roku mija 80 lat od tragicznej śmierci Czesław Freudenreicha, który wraz z córką został rozstrzelany, i byłoby dobrze, gdyby tę rocznicę uhonorować odsłonięciem pomnika. Stąd też intensywność akcji, bo czasu na realizację jest niewiele.

Zachowane zdjęcie przedstawiające kolskiego bohatera stojącego przy rowerze i fakt, że pomniki-ławeczki, upamiętniające wybitnych rodaków stały się bardzo popularne, miały wpływ na zainicjowanie tej akcji. Należy podkreślić, że ten rodzaj monumentów jest bardzo przyjazny, a upamiętniane osoby, nie patrzą z góry ze swojego cokołu, tylko zapraszają do odpoczynku w ich towarzystwie. Miejsca, gdzie takie ławeczki już powstały, odwiedzają mieszkańcy, ale też chętnie do pomnikowych postaci przysiadają się turyści, aby wykonać sobie pamiątkową fotografię, przeczytać treść na tabliczce informacyjnej i poczuć klimat. Tak np. jest w Turku, gdzie na placu Henryka Sienkiewicza wiele osób zasiada ramię w ramię z Józefem Mehofferem, czy w Kutnie, gdzie można poufale spojrzeć w oczy doktora Antoniego Fortunata Troczewskiego.

Pomysłodawcy i organizatorzy akcji zachęcają do finansowego wsparcia tego przedsięwzięcia. Wierzą, że projekt znajdzie poparcie społeczeństwa, reprezentowanego przez ludzi dobrej woli, czyli mieszkańców miasta, radnych i burmistrza, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe oraz inne instytucje. Są też przekonani, że Rada Miejska w Kole oraz włodarze wyrażą zgodę na zlokalizowanie pomnika na istniejącym podwyższeniu w parku 600-lecia, nieopodal willi Czesława Freudenreicha. Inicjatywa dotyczy budowy elementu w formie ławeczki, zaprojektowanego na wzór drewnianych siedzisk w skali 1:1, pochodzących z nieistniejącego już kolskiego kinoteatru, ze stojącą obok, naturalnych rozmiarów, postacią Czesława Freudenreicha, opartą o rower.

Trzeba przy tym nadmienić, że projekt postawienia w Kole pomnika-ławeczki znalazł swoje miejsce w dokumencie pn. „Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Koła na lata 2017-2020”. Zainteresowani więcej informacji znajdą na oficjalnej stronie Miejskiego Domu Kultury w Kole: http://www.mdk.kolo.pl/news,143,akcja-pomnik-laweczka-czeslawa-freudenreicha

Artykuł powiązany: Czy w Kole stanie ławeczka Czesława Freudenreicha?

źródło i zdjęcia: MDK w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here