Podziwiali modernistyczne wzory kolskiego fajansu [FOTO]

0
117

W miniony weekend najnowszą wystawę w Muzeum Technik Ceramicznych „W stylu picasso. Kolski New Look” prezentującą modernistyczne wzory dekoracji malarskich kolskiego fajansu zwiedzili członkowie Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego. Z zaciekawieniem obejrzeli zupełnie inne, nieznane dotychczas oblicze kolskiego fajansu, bardzo ciekawe i ważne dla Koła jako ośrodka tworzącego ten rodzaj zdobnictwa. Bogate i dotąd rzadko pokazywane przykłady własnej inwencji twórczej malarek z Zakładu Fajansu w Kole, wykorzystujących nowatorskie wzory i metody zdobnicze, spotkało się z dużym zainteresowaniem.

Organizatorem wyjazdu do Koła był Stanisław Frankowski, a wśród jego uczestników pani Bożenna Urbańska, prezes Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego. 50-osobowa grupa zapoznała się także z historią naszego miasta. Szczególne zainteresowanie wzbudziły dzieje ratusza, kościoła farnego i klasztoru ojców bernardynów oraz związki między oboma miastami, jako grodami sejmowymi, w których odbywały się sejmy szlachty wielkopolskiej. Nawiązując do tych tradycji przekazano zaproszenie do udziału w corocznych Średzkich Sejmikach Kultury.

Przy okazji przypominamy, że ekspozycję w MTC można oglądać do końca sierpnia.

źródło i zdjęcia: Tomasz Nuszkiewicz, MTC w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here