Podopieczni MUKS „Huragan” Koło w ciągu dwóch lat zdobyli aż 70 medali!

1
414

Kolekcją około 70 medali, zdobytych tylko podczas wyjazdowych zawodów, pochwalić się mogą podopieczni Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Huragan” Koło. Zważywszy na fakt, że stowarzyszenie istnieje i trenuje młodych adeptów pływania dopiero od dwóch lat, należy stwierdzić, że wyniki są imponujące. Tymczasem w Kole niewiele osób wie, że ta dyscyplina sportu świetnie się rozwija i przynosi naszemu miastu powodów do dumy.

Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Huragan” Koło istnieje od stycznia 2016 roku. Niemal od chwili, gdy stowarzyszenie zostało zarejestrowane zgodnie z obowiązującymi przepisami, zajmuje się nauką pływania. – Zależało nam na tym, aby skupić w nim najmłodsze dzieci, a szkolenie prowadzić profesjonalnie i zgodnie z zasadami panującymi w sporcie. A za cel stawiamy sobie wychowanie młodego pokolenia dobrych pływaków – powiedział prezes MUKS „Huragan”, Michał Oczkowski.

W lutym 2016 ruszyła nauka pływania pierwszych grup, przede wszystkim z roczników 2008, 2009 i 2010. Treningi trwały niemal rok, zanim podopieczni klubu pojechali na pierwsze zawody. Było to w Grudziądzu, w listopadzie 2016 roku. – Chcieliśmy pokazać naszym młodym wychowankom, jak wyglądają i przebiegają takie zawody, a przede wszystkim pragnęliśmy, aby poczuli smak rywalizacji i sprawdzili własne umiejętności. Ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu udało nam się wtedy wywalczyć trzy medale. Były to dwa krążki brązowe i jeden srebrny. To był ogromny powód do dumy dla naszych podopiecznych, którzy doświadczyli pierwszych sukcesów.

W 2017 roku, pierwsze wyjazdowe zawody, w których wystartowali podopieczni MUKS-u „Huragan” odbyły się 1 kwietnia, w Rypinie. – To były bardzo poważne zawody, a jeśli chodzi o najmłodszych adeptów pływania, najpoważniejsze w kraju. Spotykamy na nich pływackie perełki. Tym większa była nasza satysfakcja, gdy z Rypina wróciliśmy z jednym medalem, a ponadto zadowolenia dostarczyły nam wysokie lokaty naszych wychowanków. Czwarte i piąte miejsca na turnieju tej rangi są bowiem powodem do dumy, a przede wszystkim źródłem motywacji, by formę i wyniki nadal poprawiać. A ponieważ poczuliśmy smak sportowej rywalizacji i nabraliśmy ochoty na kolejne sukcesy, kontynuowaliśmy treningi z dużym zapałem. Zauważyliśmy także, że klub cieszy się coraz większym zainteresowaniem, i że rodzice przyprowadzają do nas swoje pociechy, a one chętnie angażują się w treningi – dodaje Michał Oczkowski.

Kolejne wyjazdy, które dostarczyły podopiecznym i ich rodzicom wiele frajdy, i z których wrócili bardzo zadowoleni, odbyły się w Kaliszu. Przywieźli z nich bowiem aż 12 medali! – Mamy świadomość, że to nie były zawody najwyższej rangi, ale pozwoliły nam znów poczuć zadowolenie z tego, co robimy, a co najważniejsze, dały energię do dalszego działania.

Następne były zawody w Koninie, gdzie w dodatkowej konkurencji 50 metrów, o puchar prezesa klubu „Iskra”, trzech zawodników „Huraganu”, którzy wzięli udział w rywalizacji, wywalczyło medale. – Fakt zdobycia trzech krążków – różnych kruszców – w trzech startach znów dostarczył nam wiele radości – dodaje prezes „Huraganu”. Kolejna rywalizacja w Koninie, która miała miejsce jesienią 2017, a do której „Huragan” wystawił 8 zawodników pozwoliła wywalczyć mu aż 6 miejsc na podium.

W tym roku podopieczni MUKS „Huragan” byli m.in. na zawodach w Poznaniu. Jeden z wychowanków stylem zmiennym zdobył złoto, a ponieważ w drugim starcie na 50 metrów stylem dowolnym zajął drugie miejsce, został wybrany najlepszym zawodnikiem ogólnopolskiego turnieju.

Zawody w Rypinie przyniosły młodym kolskim pływakom kolejne dwa medale – srebro i brąz. Poza tym kilka razy otarli się o podium, zajmując czwarte miejsce. – Nie jechaliśmy na nie w bojowych nastrojach, bo mamy świadomość, że w innych klubach trenuje się więcej. My mamy zajęcia 3-4 razy w tygodniu, co tak naprawdę w pewnym wieku już jest za mało. W dużych klubach, które współpracują ze szkołami, gdzie są klasy sportowe treningi odbywają się nawet 11 razy w tygodniu. Biorąc zatem to pod uwagę, z osiągnięć naszych wychowanków możemy być bardzo dumni – zaznacza Michał Oczkowski, dodając, że z ostatnich – kwietniowych zawodów w Koninie, zawodnicy „Huraganu” wrócili z aż 28 medalami!

Dotychczasowe sukcesy pozwalają z dużym optymizmem patrzeć w przyszłość i czekać na następne bardzo dobre sportowe rezultaty. Aktualnie najmłodsi w „Huraganie” to sześciolatkowie, czyli maluchy urodzone w 2012 roku, które prezentują umiejętności pozwalające im pływać na niecce sportowej. Obecnie klub skupia około 70 członków-uczestników, czyli dzieci, których reprezentują rodzice i prawni opiekunowie. Szkoleniem młodych adeptów pływania zajmują się Michał Oczkowski, Jan Wojciechowski oraz Eryk Tomaszewski. Wielkim wyróżnieniem jest to, że MUKS „Huragan” Koło został zauważony przez Wielkopolski Okręgowy Związek Pływacki. – To dla nas ogromny powód do dumy. Cieszymy się, że mamy takie dzieci, i że jesteśmy w stanie wyszukiwać pływackie talenty. Najważniejsze jest jednak to, że nasze perełki chcą trenować i systematycznie poprawiać wyniki. Stawiamy na sukcesywny progres, ale przypominamy też naszym podopiecznym, że pierwsze miejsca na zawodach nie są najważniejsze. Liczy się przede wszystkim systematyczny rozwój – mówi Michał Oczkowski.

zdjęcia wykonane podczas zawodów, w Rypinie, Inowrocławiu, Kaliszu, Koninie, Bydgoszczy i Mogilnie, których uczestniczyli podopieczni klubu: archiwum MUKS „Huragan” Koło

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here