Pod hasłem „Razem dla Lenki” zapraszamy w niedzielę, 10 listopada, do Grzegorzewa!

0
759
lenka

To wyjątkowa akcja. Obliczona na pomoc chorym na białaczkę, wśród których znajduje się 10-letnia Lena z Grzegorzewa. Otóż z myślą o niej oraz innych osobach chorych na nowotwory krwi, 10 listopada w Grzegorzewie, 16-17 listopada i 1 grudnia w Kole, a także 15-17 i 24-15 listopada w Słupcy oraz 23-24 listopada w Koninie odbędą się akcje rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku.

Ta najbliższa, w Grzegorzewie, jest szczególna właśnie ze względu na Lenę, której najbliżsi oraz przyjaciele liczą na wielkie zaangażowanie lokalnej społeczności.

Lena ma 10 lat i wraz z rodziną mieszka w Grzegorzewie. Do niedawna wiodła szczęśliwe życie dziecka, które nagle zmieniła dramatyczna wiadomość. Wszystko zmieniło się na początku października, gdy dziewczynka po kontrolnych badaniach krwi została skierowana do Szpitala Klinicznego w Poznaniu, gdzie potwierdziły się najgorsze przypuszczenia i diagnoza – białaczka. Z dnia na dzień życie Leny zmieniło się, a szkolną ławkę musiała zamienić na szpitalna izolatkę. Aktualnie przebywa w szpitalu w Poznaniu i bardzo dzielnie znosi ciężką chemioterapię. Czeka także na dalszy plan leczenia. W Polsce co godzinę ktoś słyszy diagnozę podobną do Leny. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych bądź szpiku od dawcy niespokrewnionego. Pomóc może każdy z nas. Pierwszym krokiem jest rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku. Fundacja DKMS, działając od 2009 roku, zarejestrowała już ponad 1,5 mln potencjalnych dawców, ale nadal wielu chorych nie ma jeszcze swojego bliźniaka genetycznego, stąd tak ważne jest rejestrowanie nowych osób, które mogłyby uratować ludzkie życie. A można to zrobić szybko i bezboleśnie. Rejestracja prowadzona jest za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Proces rejestracji, wypełnienie formularza rejestracyjnego oraz pobranie wymazu trwa około 10 minut – poinformowała Justyna Rogowiec, koordynator ds. Rekrutacji Dawców Fundacji DKMS.

Jedną z takich akcji, kiedy będzie można to zrobić, będzie ta w Grzegorzewie 10 listopada, w hali sportowej, od 9.00 do 17.00, a kolejne w:

Kole

16- 17 listopada 2019

  • Hala Sportowa MOSiR, 9.00 – 14.00, ul. Szkolna 2B

1 grudnia 2019

  • Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, 10.00 – 13.00, ul. Kościelna 10

Słupcy

15-17 listopada 2019

  • Miejski Dom Kultury w Słupcy; 16.00 – 20.00, ul. Romualda Traugutta 5

23 listopada 2019

  • Zespół Szkół Ekonomicznych; 12.00– 17.00, ul. Powstańców Wielkopolskich 22

24 listopada 2019

  • Zespół Szkół Zawodowych im. Gen. Sikorskiego; 12.00 – 17.00, ul. Kopernika 11B

Koninie

23-24 listopada 2019

  • Galeria na Jeziorem; 09.00 – 20.00, ul. Ignacego Paderewskiego 8

  • Centrum Handlowe FERIO; 9.00 – 20.00, ul. Ogrodowa 31a, Stare Miasto

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Są dwa sposoby pobrania szpiku. Pierwszym jest pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (ok. 80 procent przypadków), a drugim pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (ok. 20 procent przypadków).

Podczas konferencji prasowej, która dziś odbyła się w Grzegorzewie, obecny był dawca faktyczny, pan Kacper z Koła, który w tym roku podzielił się swoimi komórkami macierzystymi z chorym, jak się okazało, dorosłym mężczyzną ze Szwajcarii. – Do bazy zarejestrowałem się w 2016 roku. O akcji rejestracji dowiedziałem się od swojego pracodawcy. Zapoznałem się z informacjami o fundacji i jej działaniach, i na drugi dzień udałem się na rejestrację. W marcu tego roku odebrałem telefon, że znalazł się biorca na moje komórki macierzyste. Pobieranie komórek macierzystych z krwi obwodowej nie boli, a pobyt w klinice w Poznaniu wspominam bardzo dobrze. Panowała tam domowa atmosfera, a życzliwy i pomocny personel wytłumaczył mi, na czym wszystko polega. Nie miałem żadnych obaw i gdybym miał się zdecydować na ten krok, na pewno bym to zrobił ponownie.

Do tej pory 7 000 dawców z Polski dało szanse pacjentom na całym świecie. W Kole jest jeszcze jeden dawca faktyczny, po jednym także są w Koninie i Słupcy.

O tym, co się będzie działo w niedzielę w Grzegorzewie, także w imieniu wójt Grzegorzewa, Bożeny Dominiak, opowiedziała Emilia Różańska – prezes Fundacji La Promessa ze Słupcy, współpracującej z Fundacją DKMS. – Przewidujemy cały szereg wydarzeń, Będą to olimpiada gier planszowych, parada motocyklistów, pokaz udzielania pierwszej pomocy przez OSP w Grzegorzewie, występ Grzegorzewianek, pokaz karate, zumba, występ mażoretek, koncert zespołu Behind Basement’s Door. Będą też kiermasz, kawiarenka, malowanie twarzy, warsztaty rękodzielnicze. Będziemy też robić serduszka z życzeniami dla Lenki, które zostaną jej później dostarczone. Całe wydarzenie będzie nagrywane, by ona sama i jej najbliżsi mogli to zobaczyć. Przeprowadzona zostanie także zbiórka pieniędzy dla dziewczynki. Akcja odbędzie się pod hasłem „Razem dla Lenki”. Mam nadzieję, że dzięki hojności darczyńców uda się zebra\c jak najwięcej, W 100 procentach środki zostaną przekazane Lence.

Organizatorzy serdecznie zapraszają. Pomóżmy dziewczynce wrócić do zdrowia. Może wśród zarejestrowanych znajdzie się jej bliźniak genetyczny.

Więcej informacji o rejestracji dawców, sposobach poboru materiału biologicznego oraz wiele innych wiadomości znajduje się na stronie Fundacji DKMS https://www.dkms.pl/pl

IMG_20191105_145027