Pochodzący z Koła Jakub Małecki nominowany w Plebiscycie Książka Roku 2017!

0
556

Książka pt. „Rdza”, autorstwa pochodzącego z Koła Jakuba Małeckiego, ma szansę otrzymać tytuł Książki Roku 2017 w kategorii literatura piękna. O wyborze zadecydują internauci w największym głosowaniu czytelników w Polsce – w serwisie lubimyczytać.pl.

Specjalizujący się w literaturze obyczajowej Jakub Małecki o nagrodę w Plebiscycie Książka Roku 2017 powalczy zarówno z polskimi, jak i z zagranicznymi autorami, których książki wydane zostały w minionym roku w Polsce. Wśród nominowanych w jego kategorii są m.in. Jakub Żulczyk za „Wzgórze psów”, Zygmunt Miłoszewski za „Jak zawsze”, czy Hanya Yanagihara za powieść „Ludzie na drzewach”.

Plebiscyt Książka Roku 2017 odbywa się już po raz trzeci. Łącznie w 12 kategoriach nominowanych zostało 240 pozycji książkowych. W trwającym od 1 lutego głosowaniu może wziąć udział każdy miłośnik książek. Wystarczy posiadać konto w serwisie. Plebiscyt potrwa przez cały miesiąc w portalu lubimyczytać.pl – największej społeczności czytelników w kraju. W ubiegłym roku na najlepsze książki oddano aż 110 tysięcy głosów. Głosować można pod adresem lubimyczytac.pl/plebiscyt.

W plebiscycie Książka Roku jurorem jest każdy czytelnik w Polsce. To największe głosowanie i najbardziej demokratyczna nagroda literacka w kraju. O jej przyznaniu decydują głosy kilkudziesięciu tysięcy czytelników.

Już sama nominacja w plebiscycie jest dużym wyróżnieniem, bo otrzymały ją książki najczęściej czytane i opiniowane przez członków społeczności lubimyczytać.pl.

O głosy czytelników walczy łącznie 78 autorów z Polski. To nieco mniej niż jedna trzecia wszystkich nominowanych. Polacy zdecydowanie jednak dominują w kategoriach autobiografia, biografia, wspomnienia (18 nominacji) oraz literatura faktu, publicystyka (14 nominacji). Pisarze zagraniczni zdominowali natomiast takie kategorie, jak literatura młodzieżowa, literatura obyczajowa, romans i fantastyka młodzieżowa – w każdej z nich nominację otrzymał tylko jeden Polak. Na liście tegorocznych nominacji nie brakuje nazwisk także ze światowej czołówki i ulubieńców czytelników – są tu m.in. Jaume Cabré, Neil Gaiman, Stephen King, Jo Nesbø, Orhan Pamuk, Zadie Smith, Andy Weir i Carlos Ruiz Zafón. – Co roku wyniki naszego plebiscytu pokazują, jakie książki są najpopularniejsze wśród polskich czytelników – mówi Sadowska prezes portalu lubimyczytać.pl. – To odróżnia naszą nagrodę od innych nagród literackich. Właśnie dlatego jest ona ważna dla całego środowiska literackiego, a wydawcom i autorom sprawia szczególną radość. Zachęcam wszystkich do oddania głosu – warto polecać innym wartościową literaturę.

Które książki zwyciężą? Przekonamy się w pierwszym tygodniu marca, kiedy zostaną ogłoszone wyniki plebiscytu, a my zachęcamy do głosowania na Jakuba Małeckiego i trzymamy za niego kciuki.

Czytaj także: 

Kolanin, Jakub Małecki, nominowany do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike! Czy zdobędzie statuetkę?

Najnowsza powieść kolanina, Jakuba Małeckiego, na antenie „Trójki”! „Rdzę” będą czytać Danuta Stenka i Bartosz Porczyk!

źródło: lubimyczytać.pl, zdjęcie: Tomasz Pluta