Po raz kolejny przed 1 września… Cmentarz wojenny został posprzątany [FOTO]

0
403

To była już kolejna akcja, którą kilka lat temu zainicjowała Teresa Brzoska. Kolska radna od czterech lat, porządkuje mogiły na cmentarzu wojennym przy ulicy Poległych w Kole. Jutro przypada 79. rocznica wybuchu II wojny światowej, więc znów, tym razem wraz z grupą mieszkańców Koła, udać się na nekropolię, by zaprowadzić na niej ład przed zaplanowanymi na poniedziałek uroczystościami. W latach ubiegłych w sprzątaniu miejsca spoczynku nie tylko żołnierzy radzieckich, ale także m.in. polskich lotników walczących we wrześniu 1939 roku, towarzyszyli jej członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą oraz Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej Kołowrotek. – Bardzo się cieszę, że w tym roku rodzice, mieszkańcy Koła, przyprowadzili także swoje dzieci. To ważne, żeby najmłodsi uczyli się szacunku dla historii i widzieli potrzebę dbania o miejsca pamięci – powiedziała Teresa Brzoska, dodając kilka słów smutnej refleksji, że w Kole dbałość o miejsca pochówku ludzi ważnych dla historii i tradycji miasta schodzi na bardzo daleki plan, a w zasadzie w ogóle nie jest praktykowana. Tymczasem jeszcze kilka lat temu miejsce to było bardzo zaniedbane.

Ale sprzątanie miejsc spoczynku na kolskich cmentarzach jest zajęciem Teresy Brzoskiej od bardzo wielu lat. – Od kilkunastu lat z panią Marią Wilk, sprzątam mogiłę poległych na dworcu kolejowym na cmentarzu parafialnym. Przed świętem 1 listopada w porządkowanie też innych grobów włącza się również młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole – dodała Teresa Brzoska, wspominając, że tego typu działania wyniosła z rodzinnego domu i harcerstwa.

Zatem w poniedziałek, 3 września, w południe, kwiaty zostaną złożone na uporządkowanym grobie polskich lotników. Samorządowcy, jak również delegacje ugrupowań, instytucji i organizacji, wiązanki położą także przed tablicą upamiętniającą ofiary nalotu lotnictwa hitlerowskiego umieszczoną na budynku dworca, oraz na zbiorowej mogile ofiar nalotu na cmentarzu parafialnym przy ulicy Poniatowskiego.

Artykuły powiązane: Uczniowie SP nr 2 w Kole porządkowali groby na cmentarzach

W 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej oddali hołd ofiarom i bohaterom

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here