Otwierają listę wielkopolskich szkół! Dostaną darmowy internet w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej [FOTO]

0
317
W grzegorzewskiej świetlicy spotkali się wczoraj rano dyrektorzy placówek oraz przedstawiciele organów prowadzących, czyli wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatów kolskiego i tureckiego, by podpisać umowy akcesyjne do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, której operatorem jest Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy. Sygnowania dokumentów dokonało kilkunastu dyrektorów szkół publicznych i niepublicznych z gmin Babiak, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Osiek Mały, Turek i Malanów.
Zanim jednak umowy zostały podpisane, wszystkich zebranych powitała pełniącą rolę gospodarza, wójt gminy Grzegorzew, Bożena Dominiak, po czym głos zabrał Stanisław Derehajło, doradca wiceprezesa Rady Ministrów i ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosława Gowina. – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to program rządowy, który upamiętnia 100-lecie odzyskania niepodległości. Zapewnia bezpieczny i wydajny (100 MB) internet. Jest to program, który polski parlament uchwalił jednogłośnie Chcemy, by taki internet był w każdej polskiej szkole. Co ważne dla samorządowców, będzie on darmowy przez 10 lat – mówił, dodając, że na potrzeby realizacji programu nie ma konieczności budowania nowych sieci, bowiem wykorzystane zostaną te, które już istnieją. – Dziś po raz pierwszy w Wielkopolsce podpisaliśmy umowy i przyjęliśmy do programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej pierwszych 18 szkół. W całej Polsce podpisanych zostało już około 70. Docelowo, w ciągu dwóch lat, programem objęte zostaną wszystkie placówki w kraju. Bardzo się z tego cieszę i zachęcam wszystkie pozostałe szkoły w Wielkopolsce, by sprawdzały swoje e-maile, bo być może wśród nich jest zaproszenie od nas do podpisania umowy na dostarczanie szybkiego, bezpiecznego i darmowego internetu – dodał Stanisław Derehajło.
Dla szkół, szczególnie w mniejszych miejscowościach, to wielka szansa – Dla nas bardzo ważne jest to, że internet ten będzie za darmo, a uczniowie będą korzystali z bezpiecznego narzędzia, które jest im potrzebne do edukacji. W przypadku mojej gminy jedna ze szkół w ogóle nie miała sieci, więc tym bardziej cieszy nas to, że niebawem pojawi się ekipa, która nam ją dostarczy – powiedziała wójt, Bożena Dominiak. – Dla nas to ważny projekt w przypadku Szkoły Podstawowej w Karszewie dlatego, że jest to najmniejsza placówka w naszej gminie, która do tej pory nie była wyposażona w sieć internetową. Tymczasem chcemy, by każde dziecko, nawet w bardzo małej placówce, miało dostęp do najnowszych technologii. Z kolei szkoła w Dąbiu jest największą naszą szkołą, więc szerokopasmowy internet pozwoli nam łatwiej aplikować o inne środki zewnętrzne w celu doposażania w sprzęt – powiedział burmistrz Dąbia, Tomasz Ludwicki, dodając, że w części, która łączy halę sportową ze szkołą, ma w planach budowę regionalnego kina, a dostępność sieci jest warunkiem powodzenia inwestycji. – Miło mi, że 4, spośród 5 szkół z terenu gminy Osiek Mały, dziś podpisały umowy. Ale chyba gmina Osiek Mały ma szczęście do bycia w grupach pilotażowych. Poprzednio w programie – też rządowym – kilka miesięcy temu, w gminie Kramsk, podpisywaliśmy umowę na darmowe łącze, a teraz w dalszym etapie mamy umową, którą dziś zawarliśmy – powiedział wójt Marek Górczewski.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here