Orzeł z 1918 roku na 100-lecie odzyskania niepodległości [FOTO]

0
584
Msza święta w intencji ojczyzny oraz odsłonięcie obelisku z orłem w kształcie z 1918 roku złożyły się na dzisiejsze uroczystości w Brdowie. W taki sposób samorządowcy oraz społeczność gminy Babiak przygotowuje się do głównych obchodów w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Eucharystia stanowiła pierwszą część dzisiejszego religijno-patriotycznego wydarzenia, będącego preludium do obchodów, które będą miały miejsce za tydzień w gminie Babiak. Dziś w sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie zebrani modlili się za ojczyznę i wysłuchali homilii o istocie chrześcijaństwa i patriotyzmu, wygłoszonej przez przeora brdowskich paulinów, ojca Stanisława Jarosza.
Po nabożeństwie natomiast miała miejsce krótka uroczystość związana z odsłonięciem obelisku. – 100 lat temu na ziemiach polskich, w ogromnych trudach i z ogromnym wysiłkiem, ale też z wielkim zapałem i entuzjazmem, rozpoczęła się organizacja i budowa naszej Niepodległej, a później, przez kolejne dziesięciolecia, byli tacy, dzięki którym Polska trwała, którzy się o nią troszczyli, dla niej pracowali, rozsławiali ją i nie pozwalali o niej zapomnieć. To dla nich, dla tych bezimiennych bohaterów naszej Niepodległej, dla ich uczczenia i upamiętnienia, przygotowaliśmy dziś do odsłonięcia orła – wzór z 1918 roku – oraz pamiątkową tablicę – powiedział do zebranych wójt Wojciech Chojnowski. – Gdy 2 lata temu, wspólnie z ówczesnym przeorem, ojcem Waldemarem Pastusiakiem, przygotowaliśmy obelisk pamięci z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, postanowiliśmy, że zostawimy miejsce dla orła. I dziś wspólnie z państwem chciałbym go uroczyście odsłonić – kontynuował włodarz, po czym wszyscy obecni w świątyni udali się na plac przed klasztorem. Tam dyrektor Zespołu Szkół w Brdowie, Dariusz Racinowski, oraz sekretarz gminy Babiak, Krystyna Bąk, dokonali symbolicznego odsłonienia monumentu, a ojciec Stanisław Jarosz dokonał jego poświęcenia.
Aktowi temu towarzyszyło odśpiewanie pieśni patriotycznych oraz wystawa “Tak powstawała Niepodległa”.
Poniżej galeria zdjęć z dzisiejszych uroczystości. Zapraszamy do obejrzenia.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here