Od nowego roku wyższy ekwiwalent dla druhów z gminy Babiak

0
88

Podczas ostatniej sesji Rada Gminy w Babiaku, na wniosek wójta, zajęła się uchwałą dotyczącą zmiany ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego za udział w działaniach ratowniczych i szkoleniach pożarniczych dla druhów OSP w terenu gminy organizowanych przez PSP i gminę Koło. Nie muszę państwu uzasadniać potrzeby zasadności funkcjonowania OSP na terenie naszej gminy i tego, co druhowie robią dla mieszkańców, a wiemy, że robią to z narażeniem własnego zdrowia i życia. Te środki trzeba po prostu druhom w budżecie naszej gminy zagwarantować. Uważam, że podniesienie tych kwot o 2 złote w obydwu pozycjach nie jest rzeczą niemożliwą do udźwignięcia – powiedział wójt Wojciech Chojnowski, dodając, że podjęcie uchwały ma związek z tym, iż niebawem zaczną się prace związane z konstrukcją budżetu na 2022 rok i proponując podniesienie stawki za działania ratownicze z 20 na 22 złote brutto za godzinę oraz także o 2 złote, tj. z 10 do 12 złotych brutto za szkolenia.

Propozycja wójta wywołała dyskusję, w toku której pojawiła się propozycja radnego Mariana Górczewskiego, by ekwiwalent za działania ratownicze podnieść do 25 złotych. W toku wymiany zdań pojawiły się jednak głosy przeciwne, jak również pytania, ile podniesienie kwot będzie kosztowało budżet gminy. Padł też pomysł, by temat podniesienia ekwiwalentu rozpatrzyć na kolejnych obradach komisyjnych.

Po zakończeniu dyskusji radni przeszli do głosowania. Najpierw pod opinię radnych poddano wniosek o przełożenie rozpatrzenia uchwały, ale wniosek ten nie przeszedł. Potem głosowano propozycję rajcy Mariana Górczewskiego, czyli stawkę 25 złotych za działania ratownicze i 12 złotych za szkolenia, ale ta propozycja także przepadła. „Za” głosowało 7 radnych, a 8 było przeciwnych. Ostatecznie, przy 10 głosach „za”, 1 przeciwnym oraz 4 wstrzymujących się, przyjęta została propozycja 22 złotych za „bojówkę” i 12 złotych za szkolenia.

Uchwała wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. W podsumowaniu pracy nad przyjęciem uchwały wójt Wojciech Chojnowski zaznaczył, że rada gminy ma możliwość w każdej chwili dokonać zmian w uchwale.

Cała dyskusja na sesji: https://esesja.tv/transmisja/18877/xxvii-sesja-rady-gminy-babiak-w-dniu-sroda-29-wrzesnia-2021-r.htm

zdj. transmisja sesji Rady Gminy w Babiaku

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here