Obchody 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Pamiątkowa tablica została odsłonięta [FOTO]

0
772

W kościele ojców Bernardynów, dziś o godzinie 11.00, została odprawiona msza święta dziękczynna za 550 lat polskiego parlamentaryzmu. Eucharystii przewodniczył biskup włocławski, Wiesław Alojzy Mering. Po liturgii marszałek Sejmu RP, Marek Kuchciński, odsłonił tablicę pamiątkową.

Z udziałem marszałka Sejmu RP, Marka Kuchcińskiego, dziś w klasztorze ojców Bernardynów w Kole odbyły się uroczystości związane z 550-leciem Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Liturgii przewodniczył biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. – Przywołując 550 lat historii i łącząc te wspomnienia z Najświętszą Eucharystią, która jest dziękczynieniem, jakie Chrystus składa swemu Ojcu, my dzisiaj dziękujemy Bogu za tę naukę i doświadczenie, które łączą się z polskim parlamentaryzmem – powiedział do zgromadzonych pasterz diecezji włocławskiej.

W obchodach wzięli udział m.in. biskup pomocniczy diecezji włocławskiej Stanisław Gębicki, ojciec Teofil Czerniak, minister prowincjonalny ojców Bernardynów i wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Na jubileuszowe wydarzenie przybyli także pracownicy kancelarii Sejmu RP, posłowie i senatorowie, przedstawiciele Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, radni powiatowi na czele ze starostą kolskim Wieńczysławem Oblizajkiem oraz miejscy rajcy. Nie brakło też reprezentantów Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu, Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, naczelników i pracowników Urzędu Miejskiego w Kole oraz przedstawicieli służb mundurowych powiatu kolskiego. Ich wszystkich, jak również duchownych z terenu miasta i diecezji, gospodarzy świątyni z gwardianem o. Henrykiem Hajzlerem, oraz mieszkańców Koła, po zakończeniu mszy świętej wzbogaconej śpiewem utytułowanego Chóru Katedralnego Puellae Orantes z Tarnowa, powitała wiceburmistrz Koła, Elżbieta Modrzejewska.

Drugą część rocznicowych obchodów stanowiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej pierwszy sejmik prowincjonalny z 1468 roku.W tym roku obchodzimy jubileusz 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Ten piękny jubileusz przypomina nam, że nasz rodzimy, polski, środkowoeuropejski parlament ma wielowiekową tradycję, i że ta tradycja parlamentarna należy do najdłuższych w Europie. Jej początki sięgają XII i XIII. Parlamentaryzm ukształtowany w II połowie XV wielu, zmieniamy pod wpływem różnych nurtów i wzorów aż po dzień dzisiejszy, stał się trwałym elementem ustrojowym polskiej państwowości. Parlament trwał zawsze, gdy istniała Rzeczypospolita, nawet na uchodźstwie podczas II wojny światowej jako Rada Narodowa, a w czasie działania Polskiego Państwa Podziemnego jako Rada Jedności Narodowej – mówił marszałek Sejmu RP. – Spotykamy się dziś w Kole, w środku Polski, bo właśnie tutaj 550 lat, z początkiem lipca, król Polski Władysław IV Jagiellończyk obradował na sejmiku z możnymi i rycerstwem wielkopolskim. Omawiano niezwykle ważne dla państwa sprawy dotyczące m.in. pieniędzy dla wojska, które wzięło udział w zwycięskiej wojnie z Zakonem Krzyżackim. Jak wiemy, szlachta ostateczną decyzję odłożyła na walny zjazd w Piotrkowie, gdzie 9 października 1468 roku król Kazimierz Jagiellończyk zwołał Sejm Walny, i gdzie po raz pierwszy w dziejach Polski obradował parlament w kształcie dwuizbowym: senatu i izby poselskiej – kontynuował marszałek Kuchciński. – Dziś w Kole chcemy podkreślić ogromną rolę polskiego parlamentaryzmu. Właśnie tutaj, od zarania polskiej państwowości, odbywały się wiece starszyzny, a później rycerstwa. Aż do XVIII wieku Koło było miejscem sejmików generalnych całej prowincji wielkopolskiej, poprzedzających sejmy walne. O znaczeniu tradycji sejmików kolskich świadczy tekst zaczerpnięty z instrukcji poselskiej sejmiku wielkopolskiego uwieczniony na pamiątkowym kamieniu: „Ułacnienie i prędkie skończenie sejmów wiele na kolskich sejmikach zależy” – wygłosił marszałek Sejmu RP, po czym odsłonił tablicę na obelisku, poświęcenia głazu dokonał ordynariusz włocławski, ks. biskup Wiesław Alojzy Mering.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here