O podatku rolnym i odpłatności za pobyt w domu seniora

0
160
DSC00022

Ustalenie wysokości podatku rolnego było jednym z punktów porządku obrad babiackich radnych. Mimo że ożywiona dyskusja na ten temat toczyła się podczas posiedzenie komisyjnego, wymiany zdań nie zabrakło również podczas sesji. W 2019 roku wysokość podatku wynosiła 52 zł za dt i taką samą rajcy ostatecznie przyjęli na 2020 rok. Co prawda, wiceprzewodniczący Andrzej Rosiński wnioskował, by podwyższyć ją do 54 złotych i tym samym zwiększyć wpływy do budżetu gminy na potrzebne inwestycje, ale większość rajców stała na stanowisku, że płody rolne są coraz tańsze, a susza dodatkowo obniżyła plony. Sytuacja rolników jest trudna, zatem nie można obciążać ich dodatkowo większymi opłatami.

Jedną z podejmowanych kilka dni temu uchwał była też ta odnośnie ustalenia opłat za pobyt w Dziennym Domu Senior+ w Babiaku. Dotychczas korzystający z usług nie wnosili żadnych opłat, ale to się zmieniło, a wynika z obowiązujących przepisów. Podopieczni DDS+ będą teraz płacić, ale zasady zostały opracowane tak, by osoby o niskich dochodach nadal nie ponosiły kosztów. – Dzienny Dom Senior+ w Babiaku do tej pory był prowadzony przez samorząd. Po uchwale, która została podjęta we wrześniu, znajdzie się w strukturach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i stąd – zgodnie z art. 97 ust. 5 Ustawy o pomocy społecznej – do kompetencji rady gminy należy ustalenie, w drodze uchwały, szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia. Takim ośrodkiem jest właśnie DDS+ – poinformował kierownik GOPS-u w Babiaku Mariusz Prażanowski.

Wysokość opłaty będzie uzależniona od sytuacji dochodowej osoby kierowanej do placówki. Opłata za pobyt obejmuje korzystanie z miejsca pobytu wraz z wyżywieniem oraz usługami świadczonymi przez jednostkę. – Dążymy do tego, by osoby korzystające z usług płaciły jak najmniej – dodał kierownik GOPS-u, zaznaczając, że zaproponowane w projekcie uchwały zasady odpłatności zostały opracowane z uwzględnieniem priorytetów społecznych, umożliwiających bezpłatne uczestnictwo w Dziennym Domu Senior+ osobom o niskich dochodach.

Radni przyjęli uchwałę jednomyślnie.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here