O handlu ludźmi profilaktycznie z kolską młodzieżą

0
90
317-263513

18 października obchodzony jest Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. W ramach jego obchodów, policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kole, przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz dyrektorem Miejskiego Domu Kultury w Kole, zorganizowali spotkanie dla młodzieży szkół średnich z zakresu problematyki współczesnego handu ludźmi. Aby zainteresować tym obszarem tematycznym wymagającego odbiorcę, jakim jest młody, dorastający człowiek, organizatorzy sięgnęli po nieco inne rozwiązanie, niż tylko tradycyjna prelekcja.

Na wstępie policjant krótko przedstawił charakterystykę przestępstwa handlu ludźmi jako współczesnej formy niewolnictwa, godzącego w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolność i godność każdego człowieka. W trakcie pogadanki policjant uświadomił słuchaczy, że handel ludźmi to nie tylko dysponowanie człowiekiem wbrew jego woli. Proceder ten może również mieć formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej oraz handlu ludzkimi organami. Następnie kierownik Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kole, Agata Kawalec-Świątek podkreśliła, że nielegalne zatrudnienie wielokrotnie wiąże się z brakiem odszkodowań lub świadczeń na przykład w przypadku zaistniałego wypadku w pracy.

W drugiej części spotkania zaprezentowany został film zatytułowany „Masz na imię Justine”. Opowiada on historię osiemnastolatki, która zakochała się w starszym mężczyźnie. Bohaterka chce wraz z nim wyjechać za granicę. Ma nadzieję, że jej dotychczasowe życie zmieni się na lepsze. Czar pryska, gdy chłopak sprzedaje ją innemu mężczyźnie, który zmusza dziewczynę do prostytucji.

Przeprowadzona prelekcja oraz projekcja filmu miały na celu zwiększenie świadomości i wiedzy młodzieży o zjawisku handlu ludźmi, w szczególności w aspekcie uniknięcia znalezienia się w sytuacji ofiary tego procederu.

źródło i zdjęcia: KPP w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here