Nowy projekt kolskiego MDK-u z różą w roli głównej!

0
53

Miejski Dom Kultury w Kole wziął udział w programie Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021, który zakłada dofinansowanie zadań wzmacniających tożsamość kulturową i uczestnictwo w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym. Program służy rozwijaniu przedsięwzięć z zakresu edukacji regionalnej oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego. Podejmowane inicjatywy mogą bezpośrednio nawiązywać do tradycji kulturowych, inspirować się nimi, a także ukazywać je we współczesnych warunkach.

Zgłoszony przez MDK projekt nosi nazwę „Z misy chłopskiej na fartuch”, a główną rolę odgrywa w nim róża kujawska, która często stanowiła motyw dekoracyjny na kolskim fajansie. Na realizację przedsięwzięcia placówka otrzymała dofinansowanie w wysokości 22 000 złotych.

W związku z tym już wkrótce organizatorzy zaproszą chętnych do udziału w projekcie, który w maju ruszy pełną parą. – Przygotowujemy cykl warsztatów muzycznych, tanecznych, hafciarskich, tworzenia kwiatowych dekoracji, zdobienia ceramicznych biskwitów i, malowania tkanin – fartuchów i zapasek. Zainstalujemy wystawę, gdzie obok dzieł powstałych na warsztatowych spotkaniach, zaprezentujemy odświeżone stroje ludowe, przechowywane w naszych zasobach. We wrześniu zaprosimy rękodzielników, twórców ludowych, kolekcjonerów i posiadaczy ludowych przedmiotów i sprzętów do zaprezentowania swoich artefaktów na pierwszym kolskim ETNOtargu. Projekt kończyć będzie wydarzenie sceniczne pt. Róża kujawska z przytupem” z udziałem zespołów ludowych i kwiatowego repertuaru. Zapraszamy już dziś. Wydarzenia nic nie kosztują, a my postaramy się, żeby przyniosły nam wiele radości i satysfakcji. Będziemy bezpieczni i mamy nadzieję, że pandemia nie pokrzyżuje naszych planów. Czekamy na wszystkich, także na tych, którzy mają ciekawy ludowy pomysł i dostrzegają możliwość jego realizacji z naszą pomocą, w ramach projektu „Z misy chłopskiej na fartuch” – informuje Bożena Gronert-Ubych.

źródło i plakat MDK w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here