Nowy numer już dostępny. W ratuszu odbyła się promocja 11. wydania „Rocznika Kolskiego”

0
186

W sali sesyjnej miejskiego ratusza odbyła się promocja 11. wydania „Rocznika Kolskiego”. – 2018 był rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To wspaniała okazja, aby dzieje ojczyzny poznać poprzez mniej znane, lokalne historie. Rocznik Kolski” to wydawnictwo, które mówi o naszej przeszłości, a znajomość jej, zwłaszcza tej regionalnej, jest bardzo ważna i stanowi zachętę do budowania wśród mieszkańców tożsamości i poczucia przynależności lokalnej. Jedenasty numer „Rocznika Kolskiego”, wydawanego wspólnie przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną, Miejski Dom Kultury, Muzeum Technik Ceramicznych i Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, zawiera wiele różnorodnych opracowań, które mamy nadzieję, zostaną przyjęte z uwagą przez czytelników zainteresowanych dziejami naszego miasta i powiatu – powiedziała Aleksandra Kowalska, dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, współwydawca periodyku.

W najnowszym wydaniu znajdują się teksty m. in. Bartosza Kiełbasy, Agnieszki Malińskiej we współpracy z Krystyną Kowalczyk, Marcina Nowackiego, Sylwii Pokrywczyńskiej i ojca Aleksandra Krzysztofa Sitnika. – W bieżącym numerze utworzyliśmy dział, w którym znajdą państwo wspomnienia m. in.: Janiny Karolewskiej Eckler z d. Sokołowskiej, której dzieciństwo przypadło na trudny czas okupacji, Antoniego Kozajdy o więzieniu kolskim, mieszczącym się między budynkami obecnego PSS „Społem”, a Powiatowym Urzędem Pracy, i Gűnthera Schencke, przesiedleńca z Rygi, który wraz z rodziną lata okupacji spędził w naszym mieście. W tym miejscu pragnę podziękować panu Kazimierzowi Kasperkiewiczowi za przetłumaczenie tekstu. W dziale „Sylwetki” przybliżamy dwie niezwykłe, związane z naszym miastem postaci. Pierwszą z nich jest Tadeusz Józef Modest Kraszewski, pisarz, dziennikarz i literat, związany z Kołem miejscem urodzenia, nauką w Szkole Powszechnej nr 1 i maturą, później studiujący i mieszkający w Poznaniu. To autor książek dla młodzieży, powieści sensacyjnych, m. in. „Robin Hood”, „Wóz wagantów” i, „Pan Filip z Konopi”. Drugą postacią jest Czesław Kłaniecki, nauczyciel i dyrektor Państwowego Technikum Ogrodniczego w Powierciu, pasjonat sadownictwa i pszczelarstwa, pomagający zakładać sady, pasieki, szkółki i ogrody znajomym oraz rodzinie. Oba biogramy opracował Ewaryst Jaśkowski, kolski regionalista, wieloletni pracownik administracji państwowej i samorządowej, członek Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą. W numerze promocyjnym zamieściliśmy też tekst Jadwigi Świgoniak o św. Bogumile, wcześniej opublikowany w książce „Święty Bogumił patron ziemi kolskiej i parafii w Kole”(Kraków 2016). Stały dział „Nowości wydawnicze” to domena Kazimierza Kasperkiewicza, którego bacznej uwadze nie umknie żadna pozycja. Numer „Rocznika Kolskiego” zamyka skrupulatnie prowadzonym kalendarium wydarzeń w Kole w 2017 roku Ewaryst Jaśkowski. Tematyka naszych tekstów jest bardzo zróżnicowana, dlatego mamy nadzieję, że wydanie będzie stanowiło ciekawą i absorbującą lekturę – poinformowała dyrektor PiMBP w Kole. Spotkanie promocyjne w ratusze uświetnili goście, wśród których nie zabrakło posła na Sejm RP, Leszka Galemby i wicestarosty kolskiego Sylwestra Chęcińskiego.

O oprawę muzyczną zadbali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. K. Szymanowskiego w Kole, Vanessa Kalina i Grzegorz Mruk.

źródło i zdjęcia: PiMBP w Kole