Nowy numer już dostępny. W ratuszu odbyła się promocja 11. wydania „Rocznika Kolskiego”

0
107

W sali sesyjnej miejskiego ratusza odbyła się promocja 11. wydania „Rocznika Kolskiego”. – 2018 był rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To wspaniała okazja, aby dzieje ojczyzny poznać poprzez mniej znane, lokalne historie. Rocznik Kolski” to wydawnictwo, które mówi o naszej przeszłości, a znajomość jej, zwłaszcza tej regionalnej, jest bardzo ważna i stanowi zachętę do budowania wśród mieszkańców tożsamości i poczucia przynależności lokalnej. Jedenasty numer „Rocznika Kolskiego”, wydawanego wspólnie przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną, Miejski Dom Kultury, Muzeum Technik Ceramicznych i Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, zawiera wiele różnorodnych opracowań, które mamy nadzieję, zostaną przyjęte z uwagą przez czytelników zainteresowanych dziejami naszego miasta i powiatu – powiedziała Aleksandra Kowalska, dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, współwydawca periodyku.

W najnowszym wydaniu znajdują się teksty m. in. Bartosza Kiełbasy, Agnieszki Malińskiej we współpracy z Krystyną Kowalczyk, Marcina Nowackiego, Sylwii Pokrywczyńskiej i ojca Aleksandra Krzysztofa Sitnika. – W bieżącym numerze utworzyliśmy dział, w którym znajdą państwo wspomnienia m. in.: Janiny Karolewskiej Eckler z d. Sokołowskiej, której dzieciństwo przypadło na trudny czas okupacji, Antoniego Kozajdy o więzieniu kolskim, mieszczącym się między budynkami obecnego PSS „Społem”, a Powiatowym Urzędem Pracy, i Gűnthera Schencke, przesiedleńca z Rygi, który wraz z rodziną lata okupacji spędził w naszym mieście. W tym miejscu pragnę podziękować panu Kazimierzowi Kasperkiewiczowi za przetłumaczenie tekstu. W dziale „Sylwetki” przybliżamy dwie niezwykłe, związane z naszym miastem postaci. Pierwszą z nich jest Tadeusz Józef Modest Kraszewski, pisarz, dziennikarz i literat, związany z Kołem miejscem urodzenia, nauką w Szkole Powszechnej nr 1 i maturą, później studiujący i mieszkający w Poznaniu. To autor książek dla młodzieży, powieści sensacyjnych, m. in. „Robin Hood”, „Wóz wagantów” i, „Pan Filip z Konopi”. Drugą postacią jest Czesław Kłaniecki, nauczyciel i dyrektor Państwowego Technikum Ogrodniczego w Powierciu, pasjonat sadownictwa i pszczelarstwa, pomagający zakładać sady, pasieki, szkółki i ogrody znajomym oraz rodzinie. Oba biogramy opracował Ewaryst Jaśkowski, kolski regionalista, wieloletni pracownik administracji państwowej i samorządowej, członek Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą. W numerze promocyjnym zamieściliśmy też tekst Jadwigi Świgoniak o św. Bogumile, wcześniej opublikowany w książce „Święty Bogumił patron ziemi kolskiej i parafii w Kole”(Kraków 2016). Stały dział „Nowości wydawnicze” to domena Kazimierza Kasperkiewicza, którego bacznej uwadze nie umknie żadna pozycja. Numer „Rocznika Kolskiego” zamyka skrupulatnie prowadzonym kalendarium wydarzeń w Kole w 2017 roku Ewaryst Jaśkowski. Tematyka naszych tekstów jest bardzo zróżnicowana, dlatego mamy nadzieję, że wydanie będzie stanowiło ciekawą i absorbującą lekturę – poinformowała dyrektor PiMBP w Kole. Spotkanie promocyjne w ratusze uświetnili goście, wśród których nie zabrakło posła na Sejm RP, Leszka Galemby i wicestarosty kolskiego Sylwestra Chęcińskiego.

O oprawę muzyczną zadbali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. K. Szymanowskiego w Kole, Vanessa Kalina i Grzegorz Mruk.

źródło i zdjęcia: PiMBP w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here