Nowe piosenki, minikoncerty i festiwal na odległość, czyli lato Wartaków

0
350
116868423_4494153107269274_9106704120307433375_o

Tegoroczne wartakowskie obozy, z powodu pandemii, stały pod wielkim znakiem zapytania. Decyzja władz o możliwości organizacji obozów i kolonii zapadła dopiero na początku czerwca, dlatego czasu na przygotowanie i organizację obozu zespół miał bardzo mało. Na szczęście, wszystko udało się dopiąć w odpowiednim czasie. Mimo wstępnych obaw, zgodę na wyjazd wyraziła większość rodziców, a dzięki dotacjom z Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego  w Kole udało się zminimalizować koszty obozu.

I tak 28 czerwca rozpoczęły się warsztaty artystyczne w Mikorzynie koło Ślesina. Pierwszy turnus zgromadził 47 dzieci i młodzieży – Biszkoptów, Małych Wartaków i Wartaków Średniaków. Oczywiście, podczas zgrupowania obowiązywały zasady reżimu sanitarnego. Rano i wieczorem każdy uczestnik i członek kadry miał mierzoną temperaturę.

Mimo utrudnień związanych z pandemią, tygodniowy pobyt połączony z warsztatami muzycznymi i edukacją harcerską, przebiegł bez zakłóceń. Jego efektem jest kilkanaście nowych piosenek, które zaprezentowane zostały podczas minikoncertu kończącego turnus. Bardzo pomógł specjalny śpiewniczek przygotowany przez pwd. Zofię Bartczak z rysunkami Asi Matysiak. Jak to zwykle bywa na wartakowskich obozach, prowadzona była akcja „Obóz na błysk”, czyli codzienne sprawdzanie porządków w domkach. Najlepsi otrzymali słodkości, a domek zamykający tabelę – specjalny upominek dla „czyścioszków”

Wydarzeniem szczególnym był Dzień Jaskiniowca, który wymagał od wszystkich uczestników przebrania się w niecodzienne stroje, uzbrojenie w maczugi i łuki, pomalowanie twarzy, wymyślenie nowych imion, odtańczenie dzikich tańców i wyśpiewanie jaskiniowych pieśni. Wszystko na wesoło i z fantazją, której przykładem był komendant obozu druh phm. Andrzej Pietrzak. Skład kadry obozowej stanowili sprawdzeni i doświadczeni instruktorzy, czyli hm. Joanna Perzyńska-Pluchrat, pwd. Edyta Adamczyk, pwd. Zofia Bartczak i hm. Jacek Adamczyk pełniący również funkcję oboźnego. Dużą pomoc stanowili przyboczni wspomagający drużynowych w ich obowiązkach – Karolina Czynszak, Kinga Mruk, Alicja Pawlak i Krystian Pietrzak.

Pod okiem kadry, z pomocą najbardziej doświadczonych Wartaków Średniaków, w przeddzień powrotu, odbył się Harcerski Bieg Terenowy sprawdzający wiedzę i umiejętności zuchów i harcerzy. Na poszczególnych punktach biegu należało wykazać się wiedzą harcerską, znajomością szyfrów i piosenek, historii harcerstwa i Wartaków, podstaw terenoznawstwa i samarytanki, a przede wszystkim Prawa Zucha i Prawa Harcerskiego. Wszyscy śpiewająco zaliczyli bieg, a najlepsi zostali obdarowani drobnymi upominkami na apelu pożegnalnym.

Podsumowaniem tego dnia było wieczorne ognisko połączone z uroczystością złożenia Obietnicy Zucha i Przyrzeczenia Harcerskiego. Obietnicę Zuchową złożyli Alicja Twardowska, Nina Michalczak, Antonina Żurawik, Maria Kretowicz, Filip Karpal i Jacek Grzelczak, a Krzyż Harcerski, po złożeniu Przyrzeczenia Harcerskiego, otrzymali Antonina Tomaszewska, Kinga Gaj, Hanna Kozłowska, Maria Perzyńska i Tomasz Grzelczak.

Ostatniego dnia, po porannym apelu, udało się jeszcze nagrać #GaszynChalenge, nominując 10. Pokolenie Wartaków, Wołosatki, chór „Lutnia” w Kole oraz pracowników hotelu Mikorzyn.

W następnym tygodniu do Mikorzyna zjechało 10. Pokolenie Wartaków. Podczas pobytu harcerze opracowali kilka nowych piosenek i odbyli warsztaty muzyczne pod okiem druha Andrzeja Wolskiego – szefa konsultantów muzycznych Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. Stało się to dzięki inicjatywie Komendy Kieleckiej Chorągwi ZHP, która w warunkach pandemii, postanowiła rozesłać swoich fachowców do solistów i zespołów w całej Polsce. I właśnie dzięki temu Wartaki uczestniczyły w 47. Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej Kielce 2020, nie wyjeżdżając do Kielc. Zwieńczeniem tego przedsięwzięcia był ponadgodzinny koncert na żywo, przekazywany za pomocą 6 kamer za pośrednictwem Internetu w świat. Udało się również nagrać teledysk do piosenki „Jeszcze jeden las”, za co podziękowania otrzymał Darek Kanclerz, realizujący te nagrania. W finale warsztatów Wartaki, z rąk druha Andrzeja Wolskiego, otrzymały szczególną „Zieloną Jodłę” świadczącą o udziale w tegorocznym nietypowym festiwalu kieleckim.

W połowie sierpnia Wartaki rozpoczynają próby do kolejnego śpiewania piosenek patriotycznych i wojskowych, na które zapraszają 1 września, na plac przed Miejskim Domem Kultury w Kole.

źródło i zdjęcia: Manufaktura Piosenki Harcerskiej „Wartaki”