Nowe piosenki, minikoncerty i festiwal na odległość, czyli lato Wartaków

0
199
116868423_4494153107269274_9106704120307433375_o

Tegoroczne wartakowskie obozy, z powodu pandemii, stały pod wielkim znakiem zapytania. Decyzja władz o możliwości organizacji obozów i kolonii zapadła dopiero na początku czerwca, dlatego czasu na przygotowanie i organizację obozu zespół miał bardzo mało. Na szczęście, wszystko udało się dopiąć w odpowiednim czasie. Mimo wstępnych obaw, zgodę na wyjazd wyraziła większość rodziców, a dzięki dotacjom z Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego  w Kole udało się zminimalizować koszty obozu.

I tak 28 czerwca rozpoczęły się warsztaty artystyczne w Mikorzynie koło Ślesina. Pierwszy turnus zgromadził 47 dzieci i młodzieży – Biszkoptów, Małych Wartaków i Wartaków Średniaków. Oczywiście, podczas zgrupowania obowiązywały zasady reżimu sanitarnego. Rano i wieczorem każdy uczestnik i członek kadry miał mierzoną temperaturę.

Mimo utrudnień związanych z pandemią, tygodniowy pobyt połączony z warsztatami muzycznymi i edukacją harcerską, przebiegł bez zakłóceń. Jego efektem jest kilkanaście nowych piosenek, które zaprezentowane zostały podczas minikoncertu kończącego turnus. Bardzo pomógł specjalny śpiewniczek przygotowany przez pwd. Zofię Bartczak z rysunkami Asi Matysiak. Jak to zwykle bywa na wartakowskich obozach, prowadzona była akcja „Obóz na błysk”, czyli codzienne sprawdzanie porządków w domkach. Najlepsi otrzymali słodkości, a domek zamykający tabelę – specjalny upominek dla „czyścioszków”

Wydarzeniem szczególnym był Dzień Jaskiniowca, który wymagał od wszystkich uczestników przebrania się w niecodzienne stroje, uzbrojenie w maczugi i łuki, pomalowanie twarzy, wymyślenie nowych imion, odtańczenie dzikich tańców i wyśpiewanie jaskiniowych pieśni. Wszystko na wesoło i z fantazją, której przykładem był komendant obozu druh phm. Andrzej Pietrzak. Skład kadry obozowej stanowili sprawdzeni i doświadczeni instruktorzy, czyli hm. Joanna Perzyńska-Pluchrat, pwd. Edyta Adamczyk, pwd. Zofia Bartczak i hm. Jacek Adamczyk pełniący również funkcję oboźnego. Dużą pomoc stanowili przyboczni wspomagający drużynowych w ich obowiązkach – Karolina Czynszak, Kinga Mruk, Alicja Pawlak i Krystian Pietrzak.

Pod okiem kadry, z pomocą najbardziej doświadczonych Wartaków Średniaków, w przeddzień powrotu, odbył się Harcerski Bieg Terenowy sprawdzający wiedzę i umiejętności zuchów i harcerzy. Na poszczególnych punktach biegu należało wykazać się wiedzą harcerską, znajomością szyfrów i piosenek, historii harcerstwa i Wartaków, podstaw terenoznawstwa i samarytanki, a przede wszystkim Prawa Zucha i Prawa Harcerskiego. Wszyscy śpiewająco zaliczyli bieg, a najlepsi zostali obdarowani drobnymi upominkami na apelu pożegnalnym.

Podsumowaniem tego dnia było wieczorne ognisko połączone z uroczystością złożenia Obietnicy Zucha i Przyrzeczenia Harcerskiego. Obietnicę Zuchową złożyli Alicja Twardowska, Nina Michalczak, Antonina Żurawik, Maria Kretowicz, Filip Karpal i Jacek Grzelczak, a Krzyż Harcerski, po złożeniu Przyrzeczenia Harcerskiego, otrzymali Antonina Tomaszewska, Kinga Gaj, Hanna Kozłowska, Maria Perzyńska i Tomasz Grzelczak.

Ostatniego dnia, po porannym apelu, udało się jeszcze nagrać #GaszynChalenge, nominując 10. Pokolenie Wartaków, Wołosatki, chór „Lutnia” w Kole oraz pracowników hotelu Mikorzyn.

W następnym tygodniu do Mikorzyna zjechało 10. Pokolenie Wartaków. Podczas pobytu harcerze opracowali kilka nowych piosenek i odbyli warsztaty muzyczne pod okiem druha Andrzeja Wolskiego – szefa konsultantów muzycznych Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. Stało się to dzięki inicjatywie Komendy Kieleckiej Chorągwi ZHP, która w warunkach pandemii, postanowiła rozesłać swoich fachowców do solistów i zespołów w całej Polsce. I właśnie dzięki temu Wartaki uczestniczyły w 47. Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej Kielce 2020, nie wyjeżdżając do Kielc. Zwieńczeniem tego przedsięwzięcia był ponadgodzinny koncert na żywo, przekazywany za pomocą 6 kamer za pośrednictwem Internetu w świat. Udało się również nagrać teledysk do piosenki „Jeszcze jeden las”, za co podziękowania otrzymał Darek Kanclerz, realizujący te nagrania. W finale warsztatów Wartaki, z rąk druha Andrzeja Wolskiego, otrzymały szczególną „Zieloną Jodłę” świadczącą o udziale w tegorocznym nietypowym festiwalu kieleckim.

W połowie sierpnia Wartaki rozpoczynają próby do kolejnego śpiewania piosenek patriotycznych i wojskowych, na które zapraszają 1 września, na plac przed Miejskim Domem Kultury w Kole.

źródło i zdjęcia: Manufaktura Piosenki Harcerskiej „Wartaki”

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here