Nowa wystawa w kolskim muzeum

0
45

Ekspozycję „Wyspa Wolności. Biblioteka Polska w Paryżu” przygotowały Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki Polskiej w Paryżu i Towarzystwo Historyczno-Literackie. Przedstawia historię, twórców i najcenniejsze zasoby najstarszej polskiej instytucji kultury istniejącej do dziś poza krajem. MTC serdecznie dziękuje Panu dr. Krzysztofowi Kocelowi za pomoc w jej organizacji.

Uzupełnieniem wystawy jest pokazanie uratowanych przed spaleniem przez hitlerowców podczas II wojny światowej, znajdujących się w zbiorach kolskiego muzeum, książek z kolskich bibliotek m.in. biblioteki Macierzy Szkolnej, Biblioteki Policyjnej czy księgozbiorów Michała Ostrowskiego, właściciela fabryki maszyn rolniczych, burmistrza Koła w latach 1918-1919 i wieloletniego naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Kole oraz ks. kanonika Józefa Mężnickiego, kolskiego dziekana i proboszcza parafii farnej, zamordowanego w obozie Sachsenhausen. Większość z nich przed dwoma laty przekazał do muzeum pochodzący z Koła Pan Jerzy Roj. Pozostałe pochodzą z darów od mieszkańców miasta. Zwiedzając aktualne wystawy można także zobaczyć kolską ceramikę ofiarowaną muzeum przez Panią Halinę Kosiacką oraz zabytki ziemi kolskiej na akwarelach Tadeusza Osińskiego sprzed dwudziestu lat.

MTC w Kole zaprasza od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 do 14.00. Wystawy będą czynne do 8 maja br.

źródło i zdjęcia: MTC w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here