Noś odblaski! Bądź widoczny!

0
101

Jesień i zima to najtrudniejsze pory roku dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Szybko zapadający zmrok sprawia, że pieszy ubrany w ciemną kurtkę, staje się zupełnie niezauważalny dla kierujących. Celem akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Świeć przykładem – bądź widoczny” jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się poza obszarem zabudowanym po zmierzchu, nie tylko o obowiązku używania odblasków w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, ale o słuszności takich zachowań również w obszarze zabudowanym. Posiadanie elementu odblaskowego sprawia, że kierujący widzi pieszego już z odległości około 150-200 metrów. Kierowca ma wtedy więcej czasu na odpowiednią reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie i życie pieszego.

W ramach prowadzonych działań, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wraz funkcjonariuszami Wydziału Prewencji odwiedzają uczniów szkół i edukują ich w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach. Podkreślają istotę noszenia elementów odblaskowych na wierzchniej części ubrania. By zachęcić ich do noszenia, rozdają maluchom opaski i inne gadżety odblaskowe.

Ponadto policjanci z „drogówki”, podczas patrolowania, rozdają odblaski osobom, które poruszają się po drodze, a nie są dostatecznie widoczne. Funkcjonariusze przekonują pieszych i rowerzystów, że sytuacje, w której warto nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, gdzie nie wszystkie miejsca są dostatecznie doświetlone, odblask poprawi widoczność pieszego, a tym samym jego bezpieczeństwo.

źródło i zdjęcie: KPP w Kole