Noga z gazu, rozwaga i bezpieczna jazda! Trwa policyjna akcja „Prędkość”

0
93

Ocena stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w okresie wakacyjnym 2016 roku wskazuje, że wśród przyczyn wypadków dominowała nadmierna prędkość. Każdego roku w tym okresie dochodzi do dużej ilości zdarzeń drogowych. Analiza wypadków, wskazuje, że ich główna przyczyna w dalszym ciągu pozostaje taka sama. Od wczoraj, tj. 14 lipca, do niedzieli, 16 lipca br., na polskich drogach prowadzone są wzmożone działania policji, czyli akcja „Prędkość”.

W pierwszy weekend wakacji (23-25 czerwca) na polskich drogach doszło do 335 wypadków, w których śmierć poniosło 40 osób. Zdecydowana większość, bo 282 zdarzenia, została spowodowana przez kierujących pojazdami, którzy naruszając zasady ruchu drogowego, doprowadzili do śmierci 30 osób. Warto zaznaczyć, że 75 wypadków drogowych powstało w wyniku niedostosowania prędkości do warunków ruchu.

Wychodząc naprzeciw zdiagnozowanym zagrożeniom, w dniach 14-16 lipca br. przeprowadzone są wzmożone działania policji pod hasłem „Prędkość”. Ich celem jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych również poprzez dyscyplinowanie tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z większą od dozwolonej prędkością lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Do działań będą wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, wyposażone w urządzenia rejestrujące tzw. wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Przypominają również, jak ważna jest jazda z tzw. prędkością bezpieczną, czyli taką, przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem. W razie potrzeby może go zatrzymać przed pojawiającą się przeszkodą, bądź ominąć bez zbędnego ryzyka. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Warto również podkreślić fakt, że nie zawsze konsekwencje łamania przepisów ruchu drogowego ponoszą ich sprawcy, ale w wielu przypadkach przez ich lekkomyślność, koszty ponoszą inni uczestnicy ruchu drogowego. Dlatego też, policjanci będą dyscyplinować kierowców, którzy jadąc z nadmierną prędkością mogą doprowadzić do późniejszej tragedii.

źródło: KPP w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here